Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia etä-äitiydestä?

Vierailija
18.05.2010 |

Miksi sinusta tuli etä-äiti, minkä ikäisiä lapsi/lapsesi olivat? Miten usein näet lapsiasi? Entä onko miten vaikeaa ollut olla erossa lapsista?



Minusta on luultavasti tulossa etä-äiti ja lisäksi muutan toiselle paikkakunnalle, koska sain sieltä vakituisen työpaikan (7v pätkätöitä ja työttömyyttä takana) joka vastaa koulutustani ja muutenkin etä-äitiyden kannalta ihanteellinen, tässä siis näen lapsiani kuitenkin paljon. Olen täysin kyllästynyt pätkätöihin ja työttömyyteen ja varmasti katuisin myöhemmin, jos en tätä tilaisuutta käyttäis hyväkseni.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lapset erotessamme 2v ja 4v, nyt erosta on aikaa 4v. Erossa olo lapsista on vaikeaa vieläkin, mutta tiedän heillä olevan hyvä myös isänsä kanssa.



Lapset ovat minulla yleensä 3viikonloppua kuukaudesta ja sen lisäksi 1-3arki-iltana ovat käymässä, välillä arkena jäävät myös yöksi.



Vaikeinta tässä oli alkuun ihmisten arvostelu. Heistä hylkäsin lapseni eivätkä suostuneet ymmärtämään, että meidän tapauksessa oli lasten paras jäädä isälle, jotta heidän arkensa pysyi mahdollisimman samanlaisena.

Vierailija
2/2 |
18.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että älä kuuntelee muiden mielipiteitä, varsinkaan niitä jotka eivät sinua tunne, eivätkä perheesi tilannetta. Ole sen sijaan onnellinen, että lapsilla on isä josta on isäksi! Meillä homma on toiminut hyvin, minun ikävää lukuun ottamatta ja toki lapsilla on ollut minua ikävä, mutta niin heillä olisi isääkin ja isällä heitä. Lapset ovat joka toinen viikonloppu minun luona. Olemme hyvissä väleissä ja joustamme puoleen ja toiseen tarvittaessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi kahdeksan