Raskausajan juhlamekon ompelu
Netissä törmäsin tämän näköiseen mekkoon: http://www.bebelane.com/product/94/evita-cocktail-mekko Tykkäättekö?
Entä mistä kannattaisi katsella ohjeita ja osaisiko yleensäkään tollaista itse ommella? Minkälainen mekko mielestäsi sopisi parhaiten raskaana olevalle? Kasvavan mahan lisäksi, olen rintava.
Kommentit (3)
Ompelen jonkun verran, mutta en paljoa. Itselle en ole ommellut mitään ja tuo oma konekin surruttaa vain suoraa ja siksakkia, mutta anopilta saisin lainaksi saumurin. Minulla olisi kaapissa jotain edullista trikootakin josta voisin koekappaleen ommella.
Juu, itsekin olen huomannut, että rintojen ja mahan "ero" on tultava esille, ettei ihan pallolta näytä. Ja paremmalta onkin näyttäneet päällä ne vaatteet, jotka ovat enemmän ihoa myötäileviä kuin hiukan löysähköjä. Rintaliivit olen aina ostanut alan liikkeistä, joten se puoli on hoidossa :). Olen myös huomannut, että kaula-aukon mallillakin on väliä ja ihan ympyrän mallinen leikkaus näyttää päälläni kamalalta. Rintavälin pitää pikkaisen näkyä :).
Mutta hyvä idea tuo toppi ja hamekin. Juhlavaatteita tulen nyt kesän aikana tarvitsemaan ainakin pariin kertaan, joten jos satsaisin kunnon hameeseen ja erilaisilla paidoilla ja muilla huiveilla / koruilla sitten muokkaisisin asua vähän erinäköiseksi.
Kiitos näistä vinkeistä!
ap
Vinkki! -poikkileikkaus rinnan alle,alaosa vinoon langansuuntaan leikattuna. Tavalliset kankaat(miltei kaikki ohuehkot)laskeutuvat kauniimmin... Pelkkä hamekin kannattaaa leikata täysvinoon. Itse ainakin sain äitiysvaatteet näin istumaan hyvin. Vinoon leikattu kangas myötää ja antaa vatsalle "kasvunvaraa".
Itse ainakin tykkäisin tuosta.
Jos et ole kokenut ompelija, niin kyllähän se melkein mekon kuin mekon ompelu on hiukan hankalaa... Jos taas ompelet paljon muutenkin, ei se äitiysvaatteiden ompelu ole sen vaikeampaa kuin muutenkaan.
Rintavana sun kannattanee käyttää kunnolla leikattuja vaatteita niin että yläosasta vaate tai paita istuu kunnolla tai on ainakin napakkaa mutta joustavaa trikoota. Ja kunnollisia rintsikoita tietysti. Kaikki väljät paidat saa sut pallon muotoiseksi jos on sekä isot rinnat että iso maha. Toppi ja hame-yhdistelmä on toimiva vaihtoehto mekolle ja siihenhän voi sitten yhdistää vaikka huivia tms.