Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Juutalainen neuvonantaja irtisanoutui tehtävistään Orbánin rotupuheen vuoksi

Vierailija
27.07.2022 |

Juutalaisen mukaan Orbánin puhe oli "puhdasta natsismia", minkä vuoksi yhteistyölle ei ollut enää edellytyksiä.

Kuten olemme uutisoineet, Unkarin pääministeri Viktor Orbán piti viikonloppuna historiallisen puheen, jossa hän otti suoraan kantaa rodunsekoitusta vastaan. Orbánin mukaan sekarotuiset kansakunnat eivät ole aitoja kansakuntia.

Puhe on raivostuttanut juutalaiset aktivistit, joiden mielestä vain Israelilla on oikeutta vaalia kansallista rotupuhtautta. Sionistien mukaan eurooppalaisten on sekoituttava muiden rotujen kanssa, koska itsetietoiset valkoiset kansakunnat ovat aina eksistentiaalinen uhka juutalaisille.

Yksi pääministerin puheesta loukkaantuneista juutalaisista on Orbánin henkilökohtainen neuvonantaja, juutalainen Zsuzsa Hegedüs, joka irtisanoutui tehtävistään puheen jälkeen. Juutalaisen mukaan Orbánin puhe oli puhdasta natsismia, minkä vuoksi yhteistyölle ei ollut enää edellytyksiä. Juutalainen vertasi entistä esimiestään saksalaiseen kansallissankari Josef Göbbelsiin.

Rabbikin raivostui
Myös Kansainvälinen Auschwitz-komitea on tuominnut pääministerin isänmaalliset linjaukset. Juutalaiskomitean mukaan Euroopan unionin on pantava Unkari entistä kovempaan paineeseen, jotta toisinajattelulle saataisiin viimein loppu. Juutalaisten mukaan Orbánilla ei ole tulevaisuutta Euroopassa.

Unkarin päärabbi Robert Fröhlich puolestaan sätti Orbánia ja väitti, että maan päällä on vain yksi rotu, Homo Sapiens, ja se on jakamaton. Fröhlich ei kuitenkaan kommentoinut, miksei Israel siinä tapauksessa suostu jakamaan maa-alueitaan palestiinalaisten tai juutalaisiksi kääntyneiden mustien afrikkalaisten kanssa.

Vaikka kansanviholliset ovat tuominneet Orbánin puheen, pääministerin sanat ovat resonoineet tavallisten unkarilaisten riveissä. Maan suurimpiin medioihin lukeutuva Magyar Nemzet esimerkiksi linjasi, että Orbán toimii aivan oikein vaaliessaan kansallisia erityispiirteitä, jotta ihmisistä ei tehtäisi rodunsekoituksella harmaata tasapaksua massaa.

Lähteet: BBC, The Times of Israel, Hungary Today, Zsidotarsadalom

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme neljä