Kokemuksia kotiin ostettavasta ilmastointilaitteesta?
Siis sellainen vähän ilmanpuhdistimen tapainen laatikko, joka viilentää ilmaa? Vaatiiko aina poistoputken ulos vai onko kondensoivia malleja tyhjennettävällä vesisäiliöllä?
Kommentit (6)
juu ja helteellä ilma on kosteaa eikä se vesisäiliö ole kovin suuri eli sitä pitää tyhjentää tiheästi. Makuuhuoneeseen ihan kiva, koko asunnon jäähdyttäminen on kallista.
ne on kaikki millä muutetaan lämpätilaa plussaan tai miinukseen päin
joten mikään kiinteämpi ilmalämpöpumppu-viritys tuskin tulee kyseeseen. Mutta jos se on meillä sisällä ja joku putki pistetään vaan ikkunasta ulos..?
joten mikään kiinteämpi ilmalämpöpumppu-viritys tuskin tulee kyseeseen. Mutta jos se on meillä sisällä ja joku putki pistetään vaan ikkunasta ulos..?
tuommosen voi hankkia siinä laitteen tuottama lämpö ja kondnssivesi johdetaan ulos Lämpimä poisto tapahtuu noin 100 milli halkaisijaltaan olevalla putkella ja vesi 12 millin putkella
mikä ottaa ulkoa ilman ja samalla sisältä ulosmenevästä lämmön talteen talvella ja kesällä jäähyttäs sisään tulevan ilman