mikä on vapputori?
Kommentit (14)
Kyllä ainakin siinä pikkukaupungissa, jossa asuin lapsuuteni, oli joka vappu vapputori. Ei niitä ilmapallon ja vappuhuiskujen ja muiden myyjiä tietenkään niin paljon ollut kuin isoissa kaupungeissa, mutta kyllä vapputori oli ja siellä kaikenlaista ohjelmaakin.
Veikkaan, että tosi pieni täytyy olla sellaisen kylän, jossa ei ole minkäänlaista vapputoria.
Turkulaisia kommentoijia linjoilla?
Pienessä 3000 asukkaan kotikylässäni oli lapsuudessani ja on edelleen vappuisin vapputori.
Mulle Turun vapputorilla ja sen jälkeen tivolissa(se oli joko Seiterä tai Sariola) käynti oli yksi vuoden kohokohtia lapsuudessani :) Vieläkin muistan, kuinka ihanaa se oli. Mitä vappumuistoja teillä on?
Helsingin kauppatoria vappuaattona kutsutaan
"vapputoriksi".
Tiedä sitten tarkoittaako kysymys tätä.
Ainakin se alkoi jo silloin lasipalatsin edustalta. Kojua monta ja paljon krääsää kaupan:)))
Eikö vanhemmat vieneet teitä lapsena vapputorille?
Turussa vapputori on Kauppatorilla. Myynnissä on vappupalloja, monenlaista krääsää kaupittelevia kojuja, joissa myynnissä markkinapalloja, vappunaamareita ja -huiskia, serpentiiniä, pilailuvälineitä.
Yleensä on myös muita helppoheikkejä myymässä vaikka kiloittain suklaata, T-paitoja, yms.
Ja joku kaupittelee hattaraa ja toinen vappukukkia.
Mistä te lapsena haitte kaasuilmapallot? Ei niitä aiemmin myyty juurikaan kuin vapputorilla.
eikö nimi jo paljasta aika paljon?
S-marketin kupeessa oli tyttö myymässä palloja ja siinä se...
me mentiin aina Vapputorille ja sain ilmapallon ja jotain vappukamaa tyyliin serpentiiniä tai jonkun torven. Ehkä syötiin myös vuoden ensimmäinen jäätelötötterö. Mun mieleen Vapputori on jäänyt oikein kiinnostavana ja kivana paikkana. Toivoisin, että vieläkin sellaisia järjestettäisiin jossain.
että "pikkukylissä" ei ole vapputoria. turusta kotoisin olevana, oli vapputori aina lapsena kohokohtia vuodessa. Kaikkea kivaa, hattaraa, palloja, pilailujuttuja jne jne, ihan kaikkea.
Vähän isompana vapputorin kautta pussikaljalle ja vappu oli siinä.
Nyt pienemmässä kaupungissa asuvana, ei täällä tunneta vapputoria ja muutkin vappumeiningit ovat aikas köyhät. Tai siis todella köyhät.
No onneksi on tuo ankan uitto ja pitänee itse järjestää ainakin tänä vuonna kunnon vappubileet.
Ellei tarkoiteta H:gin piritoria, missä on ikuinen vappu.
Millainen Turun vapputori on nykyisin? Eikö pikkukaupungeissa tosiaan ole vapputoreja?