Juhannus-Ostoksilla.
Mies halusi, että hän hakee juomat ja minä muut. Yritin ehdottaa toisin päin, koska mies on tarkka ruoasta ja juo liikaa. Meillä oli ennestään mökillä jo viinitonkat ja iso laatikko olutta ja vichyä.
Molemmat lapset olivat tulossa juhannuksen viettoon ja mulla kova mietintä ja haku vieraassa Cittarissa ruokien kanssa ja hyttysjarkoitteita, aurinkorasvoja etsiskellen.
Mies kövisi sillä aikaa ensin alkossa ja saapui uuden täyden ostokörryn kanssa kauppaan . Olipa köynyt takaseinän juomaosastolla. Kyydissä oli kaksi isointa laatikkoa kaljaa ja lantrinkijuomia. Siideriä ja lonkeroa kasapäin myös.. Kauhistuin määrää ja sanoi ostaneensa alkosta 3 l kirkasta. Viinitonkkia molempia kaksi..
Minä en juo lähes ollenkaan, lapset ottaa ehkä saunaoluen. Ehkä toisen, jos eivät jaksa kuunnella isänsä hopotusta.
Eiköhän meillä ole nyt ostokset tehty, sanoi hän tultuaan. Minulla oli vasta kasvis-js leipäosasto käytynä.. No, hän ehtii velä hakea parit lonkerot.
Mainittakoon, että pyysin miestä etukäteen, ettei joisi nyt paljon, kun lapset tulevat.,
Hyvää Juhannusta kaikille
Kommentit (15)
Vierailija kirjoitti:
Juhannusostoksilla yhteen.[/quote
Eiköhän tuo ole huomion herättämiseksi.
Onpa hirveä juhannus tulossa.
Olen pahoillani. Idiootti ukko. Alkoholisti.
Kerrankin palstan klassikkofraasi olisi paikallaan: JSSAP
Hirveä ukko, eroa jo tänään ja jätä painajaisjuhannus katselematta, ap.
" vieraassa cittarissa"
:D
Tämäkin vielä. Tarina on täydellinen.
Onpa paha tilanne. Kannattaisi lähte samantien pois, mutta jos lspset tulee, haluaisit tietysti olla heidän kanssa
Tuliko miehen käytös todella yllätyksenä, ap?
Oneksi ei ole miestä tai perhettä.Ei kesämökkiä,ei edes perittyä mökkiä tai irto rahaa!Luoja kiitos ihan pikku kämpässäni vuokra asunto vietän kaikki juhlapyhät, Ei ongelmia ostoksia tehdä arkena ei juhlapyhinäkään.Kyllä olen monesta siunattu.Kun vali vali juttuja perhelisten tällä lukee!
Vierailija kirjoitti:
Tuliko miehen käytös todella yllätyksenä, ap?
Todellakin. Moista määrää yhden juotavaksi en ole ikinä vielä nöhnyt. Taitaa kuolla alkoholimyrkytykseen tänä juhannuksena.
Ehkä johtui siitä, kun pyysin olemaan kohtelias eikä joisi paljon, kun lapset tulevat. He kun eivät juo alkoholia minun laillani juuri ollenkaan.
Yksi äijä aikoo juoda kolmessa päivässä pari litraa kirkasta, neljä tonkkaa viiniä ja saunaoluita.
Kuinka paljon niitä ap noin?
Eli viinaa kaksin käsin. Mistä te löydätte tuollaisia juoppomiehiä? Täällä juodaan korkeintaan saunaoluet tai lasillinen viiniä ruoan kanssa. Nyt meillä vauva niin juhannusruokien lisäksi ostettiin alkoholitonta skumppaa ja kaksi alkolitonta olutta. Viina ja kalja turvottaa ja lihottaa. En katselisi tuollaista ukkoa ja onneksi ei tarvitsekaan.
Vierailija kirjoitti:
Yksi äijä aikoo juoda kolmessa päivässä pari litraa kirkasta, neljä tonkkaa viiniä ja saunaoluita.
Kuinka paljon niitä ap noin?
Saunaoluita menee n. 7 per saunakerts
Juhannusostoksilla yhteen.