Miksi niin monen kesämökki on työleiri?
Miten ihmiset saa mökistään työleirin? Omalla mökillä suurin työ on pilkkoa pari pesällistä puita takkaan, saunaan ja nuotioon. Muita pieniä hommia on silloin tällöin. kuten puuceen tyhjennys. Ei mene kuin maksimissaan tunti päivässä, ehkä kaks jos laskee ruuanlaiton. Jotkut hutkii aamusta iltaan niitä klapeja jo valmiiksi täpötäyteen liiteriin? Naurettavin trendi ikinä on se, että joillakin on nurmikko mökillä. Minkä ihmeen takia? Rumakin kuin mikä keskellä luonnonkaunista metsää.
Kommentit (23)
Työ on terapiaa sellaiselle, jonka varsinainen työ on stressaavaa paineista aivotyötä. Klapeja hakatessa aivot rentoutuvat.
Puuhastelu on kivaa. Tylsää istuskella jouten. Kukin tehköön omalla mökillään mitä haluaa.
En omistanut mökiä koskaan,enkä riesaksi toisten mökeille menen! Lukenut ita lehti. Hyvä pitää nurmi ja leikata lyhyeksi se. Niin pitää kärmeet ymm.loitolla piha alue.Mitäs viellä.Jos mökin seinät lautaa ja maali. Ne on joka kevät tarkistetava ja maalia sudittava jos jostain se alkanut lähteä. Jos takka tarkistetava piipun ja takan tila.Kuin se nokisutari käymän joka kesä mökillä,Puita on ihan hyvä pilkkoa liiteriin,jos niitä on?.Tulee hauista. Mikään märkä puu kun ei sauna tai takka pala. Joko tilaat klapit ja liiterin tai jos omat puun rungot, teet klapit ja liiteriin kuivuu.Siivota pitää mökiläkin,kukaan ei paskassa elä.
Mä kävin, aikoinaan, vieraana, Lohjanjärvellä sijaitsevalla mökillä. Valtava rinnetontti saaressa, hienolla hiekkarannalla ja rantasaunalla. Koko tontti oli risukkoa ja lutakkoa, jonka läpi kulki kapeat kinttupolut mökille ja huusiin. En mä tollastakaan ymmärrä, ettei mitään viitsitä tehdä. Siellä sitten nautitaan lomasta, ryteikön keskellä.
Vierailija kirjoitti:
En omistanut mökiä koskaan,enkä riesaksi toisten mökeille menen! Lukenut ita lehti. Hyvä pitää nurmi ja leikata lyhyeksi se. Niin pitää kärmeet ymm.loitolla piha alue.Mitäs viellä.Jos mökin seinät lautaa ja maali. Ne on joka kevät tarkistetava ja maalia sudittava jos jostain se alkanut lähteä. Jos takka tarkistetava piipun ja takan tila.Kuin se nokisutari käymän joka kesä mökillä,Puita on ihan hyvä pilkkoa liiteriin,jos niitä on?.Tulee hauista. Mikään märkä puu kun ei sauna tai takka pala. Joko tilaat klapit ja liiterin tai jos omat puun rungot, teet klapit ja liiteriin kuivuu.Siivota pitää mökiläkin,kukaan ei paskassa elä.
Sekoboltsi 😳
Miksi sua vaivaa, jos joku muu tekee töitä mökillään?
Ei meillä ainakaan ole mikään työleiri! Luonnonmetsää ja isot terassit ja mökki järvenrannan vieressä. Lekotellaan terasseilla jättityynyjen päällä ja luetaan kirjaa ja siemaillaan juotavaa.
Toiselle työleiri, toiselle rentouttava paikka puuhastella.
Toisaalta olen huomannut, että teen enemmän silloin kun olen yksin mökillä (harvoin). Kuljen pihassa ja näen että rikkaruohot valtaavat hiekka-alueen, jossa on yleensä autot. Alan nyppimään niitä ja kas, kohta on ruohot nypitty. Jatkan vaeltelua ja mukaan tarttuu ruohikkoon jäänyt harava. Lähden viemään haravaa vajaan mutta rapsin samalla jonkun siivottoman nurkan tontilta. Vajassa huomaan kukkapurkkeja ja päätinkin kokeilla jotain instagramissa näkemääni kukkainstallaatiota. Kun saan tämän tehtyä, käyn keittämässä kahvit. Muistan että pakastimessa on rasiallinen mustikoita. Kahvin juotuani teknisen pikaiseen mustikkapiirakan.
Kas näin helposti on parkkipaikka siistitty, vähän haravoitu, laitettu kukkia ja tehty mustikkapiirakka.
Mökki on ihan paras sijoitus koska korona on tullut jäädäkseen ja itänaapurin johto on mielenvikainen. Mökille pääsee monessa tapauksessa turvaan.
Töiden teko on osasta tosi kivaa. Sitä ihmisryhmää en ymmärrä, joka raataa mökillä vaikka se ei olisi nautinnollista ja kivaa.
En liioin heitä, jotka eivät ikinä pysähdy. Eräs kuusikymppinen pari tuntuu elävän jopa 80 % pelkkää työprojektien ja television väliä koko elämästään.
Nurmikon leikkuu vie sen tunnin viikossa, ja on kivaa ulkoliikuntaa. Ja piha on kiva ja siisti. Ei se mökistä työleiriä tee.
Kysyy tietynlaista vahvuutta olla tekemättä juuri mitään. Siitä tulee isolle osalle ihmisiä vähän paha olo jopa.
Voivotellaan tekemättömiä töitä niiden tekemisen sijaan. Siinähän ne lopulta kasautuvat ja naama irveessä pitää työleirinä tehdä kaikki. Mökki ei ole työleiri jos ensin tekee työn ja sitten vasta huvittelee, eikä ensin huvittele ja sitten tee töitä.
Mökkiä täytyy ylläpitää, että siellä olisi mukava olla. Vaatii välillä tekemistä, ei se itsekseen muuta kuin ränsisty.
Moni sitouttaa puuhasteluntarpeensa mökkiin. Mä en ole koskaan nähnyt siinä järkeä, vaikka siis osaan iloita mökkipuuhastelijoiden puolesta. Itse joudun puuhastelemaan jo omakotitalossa ihan liikaa. Sitten jos lisää puuhastelen, haluan puuhastella jonkun humanitaarisesti merkittävän asian puolesta. Voisin vaikka pakata jotain rekkaa Ukrainaan tms. Pelkkä kotinurkkien puunaus tuntuu merkityksettömältä.
Mun vanhemmilla on pitkä lista mitä pitää mökillä tehdä, osa tarpeellista ja osa vähemmän tarpeellista. Eläkkeellä ovat olleet jo vuosia joten ehtivät puuhastella.
Itse en kuitenkaan koe mielekkääksi mökkeilyä heidän kanssaan koska en halua käyttää lomaani mökkihommiin vaan levätä ja rentoutua. Sanovat kyllä aina ettei tarvitse mitään tehdä mutta seuraavassa lauseessa luetellaan mökin tai pihan töitä.
Ja autan kyllä keväällä mökin siivoamisessa ja pihan siistimisessä mutta koko kesää en välitä huhkia.
Meillä mökki ei ollut työleiri. Mökki oli vanhempieni. Äiti tykkäsi tehdä puutarhahommia. Isä ei mitään. Työleiri oli marjojen kerääminen ja keittäminen.
Sitten mökki tuli minulle perintönä, ja meille se on työleiri. Nämä kolme vuotta mennyt remontoimisessa. Joka vuosi kaadetaan puita jne. Toiv tämä jokus loppuu.
Mutta marjoja en suostu keittelemään.
Mun tuttu asuu kerrostalokämpässä, joka on todellinen työleiri. Pitää pestä parvekelaseja tämän tästä ja parvekkeen lattia myös, siitepölyä tunkee joka paikkaan. Parvekkeella on kalusteet, joita pitää imuroida, kukkia kastella, yrttejä samoin. Ikkunat on aina likaiset, vaikka pesisi joka viikko, kaupunkipöly on jotenkin rasvaista ja tarraa ikkunoihin. Ilmastointiputkia pitää nuohota jne.
Siinä melkein vieressä on pieni tori, josta saisi kaiken haluamansa eikä rantaankaan ole pitkää matkaa, silti kotona tehdään hemmetisti ylimääräistä työtä joka kesä.
Jotkut tykkää puuhastella, siksi niitä halkoja sinne täyteen liiteriin tehdään.
Myöskin mökkiin liittyy kaikki samat korjaustoimet kuin oikeaan taloon, mutta usein ne pitää tehdä silloin heinäkuussa kaikki.
Niin. Toisilla on mökkitontti ryteikköä ja toiset yrittää pitää puutarhaa. Siinähän se ero on.