miten sisustaminen onnistuu?
tuntuu ettei aika riitä, jossei rahasta nyt edes sitten puhuttaisi
niin paljon mitä vois muuttaa (lue: sisustaa)..
kun katsoo jotain sisustuslehteä, niin meillä ei kyllä näytä sellaiselta.. hmm
Kommentit (5)
joka oli valokuvatapetti, joka oli laitettu irtolevylle ja se levy sitten kiinnitetty seinään. Eli se levy - ja siten myös se tapetilla oleva valokuva - oli koko seinän kokoinen, mutta kuitenkin irtotavara, joten sellaisen voi laittaa myös vuokrakämppään.
Ja muuten ajattelen, että ei sitä sisustusta saa uusittua, jos siihen ei ole valmis uhraamaan jonkinlaista rahasummaa. Mun sisko on just sellainen, että hienoa pitäisi saada niillä vanhoilla kirjavilla rojuilla mitä on, ja sehän on ihan mahdoton tehtävä. Siis toki vanhaa voi käyttää myös, mutta on siihen jotain uuttakin raaskittava laittaa, jos haluaa yhtenäisen kivan sisustuksen.
Ja on sitten näitä pitkän ajan kuluessa pikkuhiljaa sisustaviakin. Jos se pitkä aika tarkoittaa pariakymmentä vuotta, niin siinä ajassa ehtii sisustustyylit ja oma makukin muuttua niin paljon, ettei siihen alkuperäiseen tavoitteeseen päästä ikinä. Ja taas aletaan kasaamaan uudenlaista kokonaisuutta, joka ei sitten sekään ikinä valmistu. Eli edelleen jonkinlaiseen perussettiin on oltava valmis satsaamaan. Sitä voi sitten täydentää pikkuhiljaa.
ideoita olisi vähän mutta kaikki maksaa kauhean paljon. meillä on paljon eriparihuonekaluja, liian kirjavaa. sisustuslehdissä yhden huoneen kalusteet ovat samaa väriä.
vanhaa tuunaten. Ei kodin tarvi näyttää lehtien kuvilta, vaan voit poimia sieltä ideoita, mitä miksaat omaan, oman näköiseesi kotiin:)
Se sitten katsoo uudet maalit, verhot ja matot. Huonekalut myös mutta ne hankimme vähitellen.
Asutaan vuokrakämpässä joten pintoja ei voi valita, ja seinät on suurimmaksi osaksi betonia joten ei niihin voi mitä tahansa porata.Koira ja lapsi vaatii sen, että kaikkien tekstiilien on oltava pestäviä ja kestäviä eikä mitään tilpehööriä voi oikein olla. Mä myös jotenkin koen sisustukseen menevän rahan aika turhana - esimerkiksi joku useamman kympin maksava sisustustaulu alkaa olla jo kipurajoilla.
Silti ois ihana asua hyvin sisustetussa kodissa...mistähän löytäis "näin tuunaat vuokrakämpän" - sisustusideoita? ;)