Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Veljesten vanhemmat:

Vierailija
03.02.2010 |

Lyövätkö poikanne toisiaan? Vai miten riitelevät?

Minkä ikäisiä lapset ovat? Kuinka suhtaudutte lyömiseen?

Erittäin mielelläni kuulisin kommentteja jo vähän isompien , esim. yli 10-v poikien vanhemmilta. miten veljesten riitatilanteet ovat kehittyneet vuosien varrella?

t.kahden tappelupukarin äiti

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, voisi sanoa viimeisen vuoden aikana tappeluita on ollut, harva se päivä. Tönimistä, lyömistäkin esiintyy. Pienin ottaa toki mallia isommista.. :/



Puututaan aina kun nähdään. Mutta valitettavasti 100% ei noin isojen perässä tule koko ajan katsottua. Ja kovasti voivat tarinoidakin mitä on tapahtunut, jos jollekin itku tulee.. :(



Koulussa tai hoitopaikassa eivät kuulemma KOSKAAN tappele! :)

Vierailija
2/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskenään nujakoivat, ei muiden kanssa eikä koskaan koulussa tms. Ja kyllä puuhaavat yhdessä mukavastikin, mutta aina välillä räjähtää.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan kunnolla fyysisesti, lyövät, tönivät jne tai sitten lällättelevät tai muuten ärsyttävät toisiaan verbaalisesti. Kilpailevat kaikesta keskenään.

Jollei mene liian rajuksi, niin olen kuin en huomaisikaan. Löymisen ja muun fyysisen kiellän pääsääntöisesti. Kaikkeen pienempään en aina ehdi puuttua. Välillä pimahdan jatkuvaan kinasteluun ja räyhään.



Päiväkodissa eivät tappele edes keskenään, molempien käytöstä kehutaan. Ja leikkivät välillä upeita, nykyään jo pitkiäkin mielikuvitsuleikkejä keskenään. Mutta sitten on huonoja päiviä, jolloin nujakoivat tuon tuostakin.

Vierailija
4/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että loppuukohan tuo lyöminen joskus...?

Kun tuntuu, ettei mikään tehoa vaikka kuinka yritetään.

Vierailija
5/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Fyysiseen tappeluun puututaan aina. Yleensä se on riehumisen seurausta, joten puututaan jo riehumisvaheessa. Veljekset ovat kuin yö ja päivä, joten eivät paljon keskenään löydä yhteistä tekemistä...

Vierailija
6/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kimpussa, vaikka isompi on niin rauhallinen ettei muitten poikien kanssa välitä yhtään taisteluleikeistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän nuo nujakat aika fyysisiä ovat. Ehkä vähän vähemmän mäiskivät nyt toisiaan kuin vuosi-kaksi sitten. Mutta tapahtuu sitä vieläkin raivostuttavan paljon.



Osaavat kuitenkin myös leikkiä nätisti keskenään, joskus :)

Vierailija
8/8 |
03.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vuotiaat veljekset tapelevat harvemmin keskenään, ainostaan silloin kuin nuorempi on käynyt salaa leikkimässä legoilla, muuten pojat jopa nukkuvat vierekkäin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan neljä kuusi