Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Loukkaannuinko turhasta?

Vierailija
13.02.2010 |

Kyse on ystävästä. Meitä on kolmen ystävän joukko, joka on pitänyt yhtä ylä-asteelta asti. Nyt olemme n. kolmikymppisiä. Toinen ystävästäni asuu samassa kaupungissa ja toinen satojen kilometrien päässä. Yhteydessä olemme viikottain, kauempana asuvaan puhelimitse ja lähellä asuvaa lisääksi luonnollisesti tapaan useammin. Olen ainakin tähän asti kuvitellut olevamme "samanarvoisia" ystäviä. Jouluna kuitenkin kauempana asuva ystäväni lähetti joulukortin pelkästään toiselle ystävällemme. Ajattelin, että en vedä hernettä nenään vaan kysyn ihan reilusti miksi hän ei lähettänyt minulle. Vastaus oli epämääräinen, kortteja ei kuulemma ollut riittänyt. Ajattelin, että antaa olla. Nyt hän oli lähettänyt ystävänpäiväkortin taas pelkästään toiselle ystävällemme. Olen loukkaantunut asiasta todella paljon. Kyse ei ole kortista vaan siitä, että hän on jotenkin "arvottanut" meidät ja tehnyt päätöksen ettei lähetä minulle korttia. Olenko mielestänne lapsellinen ja loukkaannun turhaan?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
13.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaverisi voi kokea pitäneensä toiseen teistä huonommin yhteyttä puhelimitse ja muuten, ja hyvitykseksi laittaa kortin. Mä ainakin, jos kortit loppuis kesken, laittaisin mieluummin kaukaisemmalle kuin läheisemmälle kaverille sen "yhteyttä tässä pidetetään, en oo unohtanu" -kortin. Enkä ikinä laita korttia kaikkein rakkaimmille (pikkusisko, paras kaveri), kun joulukortti tuntuu hupsun viralliselta kun me ollaan niin läheisiä muuten.

Vierailija
2/7 |
13.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mut mun mielestä on kyllä vähän tyylitöntä ruveta tivaamaan keltään että mikset lähettänyt mulle korttia vaikka tolle lähetit. En olisi sanonut mitään, jokaisella on oikeus lähetellä kortteja kenelle tahtoo ja oikeus myös pitää muita parempina ystävinä kuin minua. Sillä tavalla menettää ystävänsä kokonaan kun rupeaa mustasukkaisena raivoamaan että mua ei huomioida nyt tarpeeksi (been there done that nuorempana).



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
13.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tivannut häneltä miksi ei lähettänyt vaan vähän niin kuin ohimennen kysyin.

Vierailija
4/7 |
13.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tivannut häneltä miksi ei lähettänyt vaan vähän niin kuin ohimennen kysyin.

Viestitit että sulle olisi pitänyt lähettää kortti.

Vierailija
5/7 |
13.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Samoin hänkin minulle, tähän asti. Toinen ystävämme taas ei ikinä lähetä kortteja kenellekään. Hän on kuitenkin yksi lähimmistä ystävistäni ja lapseni kummitäti, joten siksi loukkaannuin. Olisin ajatellut olevani edes sen kortin arvoinen.

Vierailija
6/7 |
13.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oot joskus ennen Joulua sanonut sille jotain, jota et itse tajunnut loukkaavaksi, mutta tää on suuttunut eikä jostain syystä tahdo selvittää asiaa. Tai sitten se on sun kautta suuttunut itselleen, muistutat sitä jostakin tyhmyydestä tms, tai sillä on uusia jänniä salaisuuksia tän kolmannen ystävän kanssa. Tai ihan vaan ootte kasvaneet erillenne. Muutoksia elämäntilanteissa? Lapsia, avioliittoja, eroja, kuolemantapauksia? Kokee kolmannen ystävän läheisemmäksi tällä hetkellä :/ Jos koitat siltä vähän kysellä, miksi tää yksi on niin etäinen sua kohtaan, ja/tai annat asian olla, mutta kuitenkin jatkat yhteydenpitoa, näytät että välität.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
13.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä kysyisin, että onko jotain vialla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi kaksi