Laitetaan tänne listaa pula-aikojen ruoista
Itselle tulee mieleen leipäressu ja perunakeitto.
Auttaisi ehkä tekemään ruokia edullisesti ja vähällä rahalla.
Kommentit (10)
Nokkoskeitto. Aikaisempi miesystäväni ei suostunut syömään nokkoskeittoa, kun hän sota-ajan lapsena oli syönyt sitä kyllästymiseen asti.
Itse teen nokkosruokia ja säilön myös nokkosta talven varalle.
Tämä nokkoskeitto oli hyvä vinkki. Lisää ruokia luonnosta. Ap
Klimppisoppa. Ruskea kastike ja perunat. Voiperunat. Mutti. Maitoperunat.
http://pula-ajanreseptit.blogspot.com/
Kovin pitkälle tuota en selannut.
Omakohtaista kokemusta pula-ajasta ei ole, mutta niukasta elämisestä 70-luvulla maaseudulla. Isäni ja äitini ovat kuitenkin eläneet erittäin köyhää lapsuutta 50-luvulla, ja silloin mm. perunaa ei istutettu kokonaisina perunoina eikä edes puolikkaina, vaan ne itukohdat leikattiin paksulti ja istutettiin ne. Loppuperuna syötiin. Eli mitään ei tuhlattu.
Itse pyydystetty kala (paistettuna, keitossa, savustettuna...)
Metsäsienikeitto, -muhennos, -piirakka.
Pihlajanmarjakiisseli, ja tietysti kaikki muutkin luonnonmarjaruoat.
Vierailija kirjoitti:
Klimppisoppa. Ruskea kastike ja perunat. Voiperunat. Mutti. Maitoperunat.
Ai jaa, minä syön edelleen perunoita ja pelkkää ruskeaa kastiketta ilman lihaa, toisinaan.
Samoin voiperunoita.
Lisänä ruisleipää ja halvina levitettä sekä porkkanaraastetta.
Mutta olenkin vähänvarainen ihminen.
Näkkileipä maito eli lautaselle pienitään näkkäriä ja kaadetaan päälle suolalla ja voilla maustettua kuumaa maitoa.
Leipäressu lienee sama ruoka kuin laipäjankki eli lautaselle pilkotaan kuivaa ruisleipää, päälle suolalla ja voilla maustettua kuumaa vettä.
Noiden lisäksi makaronivelliä, niin on kasassa lapsuusajan kesälomien ruuat.
Melkein joka päivä perunoita ja ruskeaa kastiketta yleensä lapsena syötiin. Siinä sitten halpaa makkaraa tai jotain mutta usein ei sitäkään.
Ötökkähernari