Miksi venäläissotilaat ovat kyselleet ukrainalaiskyläläisiltä videonauhureita ja kasetteja?
Mitä ne niillä tekee? Kuvaa propagandavideoita? Eipä taida kovin monella edes enää sellaisia olla kotona.
Kommentit (8)
tuollaiset laitteet on turhia. eiköhän itäeuroopassakin ole ajat sitten siirrytty seuraamaan suoratoistopalveluita.
Saattavat esittää tuotoksiaan tuollakin:
Venäjä suunnittelee "lehdistön propagandakierrosta" Mariupoliin
Ukrainan viranomaiset väittävät, että Venäjä suunnitelee lehdistölle tarkoitettua "propagandakierrosta" saarrettuun ja pahoin taisteluissa tuhoutuneeseen Mariupolin kaupunkiin.
Sky News kertoo ukrainalaiseen Ukrayinska Pravdaan viitaten, että paikalle kutsuttaisiin ainoastaan "Venäjälle lojaaleja" toimittajia. Heidän olisi tarkoitus matkustaa Ukrainaan Rostovin kautta ja ukrainalaisten mukaan Venäjä aikoisi tarjoilla heille "vaihtoehtoisia faktoja" Mariupolin tilanteesta.
Ukrainalaisten väitteiden mukaan tämä tarkoittaisi esimerkiksi sitä, että paikalle järjestettäisiin "koulutettuja silminnäkijöitä", jotka kertoisivat, kuinka Ukrainan joukot olisivat puolustautuessaan pommittaneet kaupunkia ja tappaneet itse paikallisia asukkaita. https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008743320.html
Ei videonauhurilla kuvata mitään, ehkä nauhoitetaan propagandaa venäjän valtion tv-lähetyksistä videokaseetille.
Pokeleffoja etsivät että voi tumputtaa korsussa !
Ne ei tiedä älypuhelimien ja suoratoistopalveluiden olemassaolosta. Ehkä parempi olla kertomatta, voi mennä vähän yli hilseen jos on muutenkin tottunut elämään jossain 70-luvulla.
Niille on annettu käskyt kuvata venäjän tarkoituksiin sopivia propagandavideoita.