Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koska KVTES:sin mukaan pitää hakea hoitovapaa?

Vierailija
21.02.2010 |

Onko KVTES:sissä mitään aikarajaa, kuinka paljon ennemmin hoitovapaa pitää töihin ilmoittaa? Pläräsin sen kyllä läpi, mutta en löytänyt sellaista kohtaa, joten kertokaas jos joku tietää. :) Kiitos.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin kun jää ä-lomalle, se kyllä haetaan siinä samalla.

Vierailija
2/5 |
21.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on mielikuva, että se on vähän yleisempikin se ohje kuin kvtesin mukaan. Sanoisin, että 2kk ennen pitää ilmoittaa, jos oikein muistan. Ja joku pykälä oli jotain lyhyempää pätkääkin kohtaa. Sori, en muista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on vanhempainvapaa lopuillaan ja aloin miettiä, olenkohan mahtanut ilmoittaa hoitovapaasta töihin jo äitiyslomalle jäädessä. No, tuskin se ainakaan haitaksi on jos vielä laitan hakemuksen sisään.



ap

Vierailija
4/5 |
21.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat aivan oikeassa. Eli kahta kuukautta ennen on KVTES:in mukaan haettava hoitovapaata.

Vierailija
5/5 |
21.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässä vielä ne hakuajat:



Kunkin vapaan käytöstä on ilmoitettava työnantajalle viimeistään kaksi kuukautta ennen vapaan alkamisajankohtaa. Ottolapsen hoitamiseen liittyvästä vanhempainvapaasta on ilmoitettava kaksi kuukautta ennen vapaan alkamisaikaa vain, jos se on mahdollista. Enintään 12 arkipäivää jatkuvien vapaiden osalta ilmoitusaika on kuitenkin yksi kuukausi. Myös jos kahden kuukauden ilmoitusajan noudattaminen ei ole mahdollista puolison työhönmenon vuoksi, työntekijällä on oikeus jäädä vanhempainvapaalle kuukauden ilmoitusaikaa noudattaen, jos siitä ei aiheudu työnantajalle vakavaa haittaa.



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi yhdeksän