Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vetoomus koskien lastensuojelua Britanniassa.

Vierailija
21.02.2010 |

Tässä vetoomus aiheesta kiinnostuneille vaikkapa ihan Baby P:n syntymäpäivien kunniaksi. Baby P olisi täyttänyt 1.3. 4 vuotta.



Kiitos!





http://www.gopetition.com/petitions/campaign-for-better-child-protectio…

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarpeellinen.

Mutta minusta tuntuu kyllä hiukan ylenkatsovalta ja koppavalta mennä esittämään toisen maan sosiaalitoimesta mitään vaatimuksia. Miltä meistä tuntuisi, jos britit esittäisivät vaatimuksia Suomelle?

Eiköhän anneta tuon pysyä ns. sisäisenä asiana. Kyse on kuitenkin demokraattisesta valtiosta, joten britit eivät varsinaisesti tarvitse meitä puolestapuhujikseen.

Vierailija
2/4 |
21.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo vetoomus on alun perinkin suunnattu sellaiseksi että myös me muista maista kotoisin olevat voisimme sen allekirjottaa. Allekirjoittaneiden joukossa onkin monien kansalaisuuksien edustajia, myös pohjoismaalaisia.



Itse ajattelen vetoomuksen mahdollisesti kiinnittävän enemmän huomiota kun siinä on muidenkin maiden kansalaisten allekirjoituksia. Tällä keinoin voidaan ikään kuin näyttää toteen se, että asia kiinnostaa ja huolestuttaa kaikkialla maailmassa.



Itse en pidä tällaisten vaatimusten allekirjoitusta koppavana tai ylenkatsovana eleenä. On vain niin hirvittävän vähän mitä asian eteen voimme tehdä ja jos tällainen vetoomus auttaa edes vähän,niin miksi en allekirjoittaisi sitä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Epäilen kuitenkin edelleen, että jos esim. Suomen lastensuojelusta kerättäisiin vastaava vetoomus, se herättäisi lähinnä puolustusreaktion ja närkästystä. Että "mitä nekin siellä luulee tietävänsä meidän käytännöistä joidenkin ääritapauksien perusteella, huolehtisivat ensin omista asioistaan (vrt. Kauhajoen, Jokelan ja Myyrmannin tapaukset)"..



-2-

Vierailija
4/4 |
21.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

esimerkiksi suomalaisten oikeuslaitoksien tuomioihin liittyen (koskien siis lapsiin kohdistuneita rikoksia). Tämä ei ehkä ole sama asia, mutta kansainvälisiä vetoomuksia on olemassa myös "näinkin päin".



Aiheesta ja erilaisista vetoomuksista löytyy tietoa esimerkiksi seuraavasta fb-ryhmästä: In loving memory of little angel Baby P. Tämä siis tiedoksi aiheesta kiinnostuneelle.





Terveisin ap/3

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän neljä