Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Avioliitto ja lapsilisän yh-korotus

Vierailija
19.04.2022 |

Olen menossa naimisiin, mutta emme ole mieheni kanssa vielä muuttamassa yhteen, vaan pidämme toistaiseksi omat asuntomme niin kauan kun lapset asuvat kotona.

Lapsilisää saan teinistä vielä pari vuotta, mutta poistuuko minulta tuo yh-korotus.

Selvennyksenä vielä, että olen työssäkäyvä, asuntolainaa maksava ihminen, en pummi rahaa yhteiskunnalta, mutta taloudessani tuo yh-lisä on tarpeellinen.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toki sen saa. Sitähän saa vaikka asuisi yhdessäkin kun vaan ilmoittaa että mies ei osallistu hoitoon.

Vierailija
2/3 |
19.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poistuu, saman kokenut. 

Riitellin korkeimpaan hallinto-oikeuteen asti asiasta. Minua kohdeltiin eriarvoisesti mutta ei niin eri arvoisesti että Kela olisi toiminut väärin.

Mene myöhemmin naimisiin! Suomi ja Kela suosii vain susipareja ja yksinhuoltajia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei saa jos menet naimisiin. Ihan kuule Kelan sivuilta voi näitä asioita tarkistaa.

Yksinhuoltaja saa korotuksen lapsilisään jokaisesta lapsesta. Voit hakea yksinhuoltajakorotusta, jos et ole avio- tai avoliitossa tai jos olet muuttanut pois puolisosi luota siitä syystä, että olette lopettamassa yhteiselämänne. Korotuksen saa, vaikka lasten vanhemmilla olisi yhteishuoltajuus. Korotus myönnetään muuttoa seuraavan kuukauden alusta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kahdeksan