Lue keskustelun säännöt.
6-vuotiaalle vastenmielistä kaikenlainen
20.02.2010 |
uuden opettelu. Uimaan opettelu, hiihtäminen, luistelu, aikoinaan ilman apupyöriä pyöräileminen, nyt myös lukemaan opettelu ja kaikenlaiset muutkin eskari-tehtävät, jotka eivät heti onnistu. Sitten kun vähän pääsee jyvälle niin on hyvinkin innostunut, mutta kaiken uuden opettelun aloittaminen on aina hankalaa. Onko kohtalotovereita? miten olette toimineet? Antaneet ajan hoitaa? Patistaneet yrittämään?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kaksi muuta ovat olleet pienestä asti helposti innostuvia ja kiinnostuneita lähes kaikesta uudesta. Tämä yksi on ollut aina vastaanhankaaja ja muutenkin epäluuloisempi luonteeltaan.
Meillä on yleensä toiminut vain kärsivällisyys ja se, että olen antanut vain tehdä itse. Muut lapset ovat aina kaivanneet tukeani tai ainakin kiinnostusta, mutta tämä yksi lapsi haluaa tehdä kaiken rauhassa, yksin.