Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ukraina: Venäjä pommittanut typpihappoa sisältänyttä säiliötä- "seuraukset samat kuin kemiallisen tai biologisen aseen käyttö"

Vierailija
05.04.2022 |

Ukraina sanoo Venäjän pommittaneen typpihappoa sisältänyttä säiliötä Rubizhnessa Luhanskin alueella, uutisoi Guardian.

Ukrainan parlamentti tiedottaa asiasta Twitter-sivuillaan ja varoittaa alueella olevasta terveysvaarasta.

Typpihappo on erittäin syövyttävää, ja se on vaarallista, jos sitä hengitetään tai jos se joutuu kosketuksiin ihon kanssa.

-Tämän tapauksen seuraukset ovat samat kuin biologisen tai kemiallisen aseen käytöstä aiheutuvat seuraukset, parlamentin julkaisussa varoitetaan.

Parlamentin julkaisussa todetaan, että teko todistaa jälleen kerran, että iskuilla pyritään tuhoamaan, ei vain infrastruktuuria ja sotajoukkoja, vaan myös ukrainalaisia siviilejä.

-Onko tämä jo punaisen viivan ylittämistä @NATO, julkaisun lopussa kysytään.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin no, ei se kemiallisen aseen käyttöä ole jos tehdasta pommitetaan. Hyvin törkeää ja raukkamaista toki.

Vierailija
2/3 |
05.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Väärinkäsitys. Se luultiin syanidisäiliöks.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.04.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä propagandaa taas tuo uutinen joka linkitetty. Venäjä ollu asialla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän yhdeksän