Hormonikierukka vs. ehkäisykapselit
Itse tykkäisin enemmän ajatuksesta kapseleista kädessä kuin kierukasta kohdussa. Gyne kuitenkin ehdottomasti suositteli mieluummin kierukkaa. Kuulosti hyvin kapselikielteiseltä. Kierukassa inhottaa vierasesine kohdussa, narut/langat ja mahdolliset tulehdukset sekä laitto. Juu, ehkäisykapseleiden hankala poistokaan ei kauhistuta yhtään niin paljon kuin ronkkimiset kierukan vuoksi.
Kommentit (3)
Melkein käski unohtaa ne ja laittaa sen kierukan.
ap
Kannattaa ehdottomasti vaatia sellainen lääkäri sekä asettamiseen että poistoon, joka toimenpiteen on tehnyt jo useita kertoja aiemminkin.
Esimerkkinä:
tk:ssa kapselien laittoon varattiin aikaa puolitoista tuntia(!), koska lääkäri oli kuulemma vähän epävarma. Onneksi tajusin perua ajan ja kävin laitattamassa yksityisellä gynekologiasemalla. Aikaa varattiin 15 minuuttia, josta kapselien asettamiseen meni 5-10 minuuttia.
Kaikille ne eivät sovi. Kannattaa kokeilla ensin muutama kuukausi minipillereillä. Itselleni ne sopivat ja toimivat kuin unelma.
Hormonipitoisuus on murto-osa pillereiden pitoisuuksista, eikä ikinä tarvitse muistella, ottiko pillerin vai ei.
osalle kapselit aiheuttavat tiputteluvuotoa. Itselleni on käynyt niin, että ennen tosi runsaat ja kivuliaat kuukautiset on supistuneet niukoiksi parin päivän vuodoiksi n. 5-6 viikon välein.
Nyt on jo toiset kapselit menossa minulla. Välissä hankin kaksi lasta. Raskaaksi tulin heti toisesta kierrosta kapselien poiston jälkeen, joten mitään haittaa niistä omien hormonien suhteen ei ollut.
Suosittelen!