Rotenbergin kiinteistökohteet puolustusvoimien lähellä
Voisiko nyt joku nyt herätä toimimaan Suomen viranomaisista. Ks uutinen Hesarissa Hangon kiinteistökohteista mukaan lukien Tvärminnen hienompi pytinki. LÅngvik taas lähellä Porkkalaa.
Voisiko niitä selvästi ikävin tarkoitusperin ostettuja maita lunastaa Suomelle takaisin. Ettei tarvisi sitten myöhemmin katua.
Kommentit (37)
Voisiko tästä joku innokas laatia kansalaisaloitteen?
Kuka on ollut vastuussa, että noita kauppoja on saanut tehdä?
No ulkoministeriöstä on ihan neuvottu kuinka kiertää pakotesääntöjä (ks Långvikia koskeva uutisointi)
Allegro on jo tuonut lomailijat näihin kohteisiin kuten myös siihen helikopterikenttä paikkaan.
Miksi Suomea ei puolusteta? Päättäjät hoi! Nukutteko te taas?
Porkkalan luotsiaseman naapurissa on iso tontti jonkun vjenalaisen omistuksessa. Långvik on aika kaukana siihen verrattuna. Pirkkalan lentokentän naapurissa sama tilanne.
Vihreät miehet mönkivät kohta ulos Jaffa Arenan uumenista.
Rotenberg ei ole edes pakotelistalla ja omistaa Tahkolla 30 km Rissalasta vaikka ja mitä
Omistaakohan venäläiset myös Ruotsissa vastaavia kiinteistöjä? Oon huolissani Suomen tilanteesta. Tosiaankin juna tuo porukkaa rajan yli. Ne tulijat voivat olla niitä Valko-venäjän lähettämiä maahantulijoita.
Kun ajattelee tuota toistaitoisten säheltäjien porukkaa, joka tätä maata johtaa, oikeasti karmii. Nyt on meillä vaaran vuodet ja maan johto täysin pihalla tilanteesta.
Miten on mahdollista, että noita kauppoja tosiaan on hyväksytty?!
Nyt pitäisi jonkun kunnon journalistin ottaa tutkittavakseen koko tää kytkössoppa. Oisi varmasti hittijuttu toimittajallekin.
Vierailija kirjoitti:
On käsittämätöntä, että tällaset kaupat hyväksytty.
Tämähän on hyvä asia. Puolusvoimilla on lyhyt matka käydä ampumassa ne.
Vierailija kirjoitti:
No ulkoministeriöstä on ihan neuvottu kuinka kiertää pakotesääntöjä (ks Långvikia koskeva uutisointi)
Timo soinista on 2015 hs juttu jossa pyytää perusteluja pakotelistalle.
Hei tyypit, ei oo mitään vaara eikä hätää, vaikka lähellä puuttinia olevat rikkaat omistaa satojen ihmisten majoitukseen, lääkintähuoltoon, ajoneuvojen säilytykseen ja kuljetushelikoptereiden laskeutumiseen sopivia kiinteistöjä läheltä suomen sotilaskohteita.
On ihan foliohattuilua kuvitella, että olisi olemassa jotain ihme hybridijuttuja, joissa masinoitaisi joku kriisi ja yhtäkkiä näissä kiinteistöissä olisi mukamas valmiina satojen pienten vihreiden miesten, tai erikoisjoukkojen joukkoja jotka kiinteistölle hivutetuilla ajoneuvoilla sitten hyökkäisivät ottamaan haltuun näitä sotilaskohteita.
Ei itsenäisen valtion elämään tollalailla kukaan puutu, nyt jäitä hattuun boomboomboomerit ja ottakaa chillisti! Mä ainakin otan (kuppia) chillisti bestikseni ilmardon kanssa (sen poikkis tykkää kutsua sitä vähän eksoottisemmin) ja mennään tänään vetää perseet olalle johonki in mestaan. Jos jollakulla on tarjota muutamat viivat tai vauhtia, niin mä voin kyllä järkkää myös saunajatkot!! t Sanna
Vierailija kirjoitti:
Rotenberg ei ole edes pakotelistalla ja omistaa Tahkolla 30 km Rissalasta vaikka ja mitä
Molemmat Rotenbergit on pakotelistalla samoin heidän vanhimmat poikansa.
Siis mulla on tapana yht'äkkiä miettiä epäolennaisuuksia ja muistin kun ihmettelin näistä Rotenbergeistä sitä että Arkadi on ihan eri näköinen kun se Boris.
eikö nämä ole jo takavarikoitu sen pakotelistan perusteella?
On käsittämätöntä, että tällaset kaupat hyväksytty.