Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Nimiäiset

Vierailija
25.01.2010 |

En kuulu kirkkoon, joten lastamme ei kasteta. Haluamme kuitenkin järjestää lapsen kunniaksi nimijuhlat. Haluaisin kuulla muiden kokemuksia millaiset juhlat ovat olleet, miten nimi on julkistettu yms?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meijän isä oli puhemies, lasten isä sanoi nimen ja sormeen laitettiin sormus. kummit. isomummu luki runon.

toinen poika kastettiin juuri kun kävi ripasrin.

Vierailija
2/8 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokaiselle annetaan paperi, jossa on ensimmäisen ja toisen nimen kirjaimet sekaisin. Vierailla on hauskaa, kun yrittävät saada oikeita nimiä kootuksi. Nopein palkitaan :)



Tai sitten nimen voi julistaa virallisemmin ja samalla esimerkiksi kertoa nimen taustasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valitkaa mieleistänne musiikkia ja ehkä jokin kiva runo. Joku kaunis lastenlaulu voi sopia yhteislauluksi. Ehkä haluatte itse pitää lyhyen puheen tai joku vieraistanne tykkää puhumisesta. Myös maksullisia uskonnottomia juhlapuhujia on olemassa.



Mielestäni nimijuhlan ohjelmasta ei kannata tehdä kovin pitkää. Muutama ohjelmanumero riittää mainiosti. Sen jälkeen sitten kahvittelua tai ruokailu.

Vierailija
4/8 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai tilata jostain (en muista mistä, googleta), jos sellaisen haluaa antaa kummeille ja lapselle.

Vierailija
6/8 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poikkeuksena, että "julistimme" nimen lyhyessä puheessa ja kerroimme kummit. Ja maljat juotiin nimen kunniaksi. Siinä se. Kannatan simppeliä tyyliä :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
25.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokaiselle annetaan paperi, jossa on ensimmäisen ja toisen nimen kirjaimet sekaisin. Vierailla on hauskaa, kun yrittävät saada oikeita nimiä kootuksi. Nopein palkitaan :) Tai sitten nimen voi julistaa virallisemmin ja samalla esimerkiksi kertoa nimen taustasta.

äääääh, tää on aika kamala. Ei mitään juhlavaa tässä. Ihan kuin oltaisin jossain hääleikissä vielä.

Vierailija
8/8 |
26.01.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kummitodistukset joko tehdään itse tai tilataan Pro-Seremonioilta. Juhlapuhe varmaankin pidetään, pitää vielä miettiä että puhummeko me vai joku sukulainen (appi on hyvä juhlapuhuja, joten ehkä hän). Ja varmaan se nimi siinä puheessa kerrotaan, mutta en vielä oikein tiedä että miten se luontevasti tapahtuu.



Tuota maljaa nimelle olen miettinyt, mutta toisaalta yhdistelmä vauvan juhla ja alkoholi ehkä hieman mietityttää - vaikka kyseessä olisi vain lasillinen. Tietenkin voi skoolata vaikka mehulla, mutta kuitenkin... Ilmeisesti tämä äitiys pehmittää päätäni, normaalisti suhtaudun alkoholin käyttöön sallivasti enkä usko että sukulaisemme ottaisivat tuosta hernettä nenään :D



ap