Miten toivuit sektiosta?
Asiallista keskustelua toivon, oli sitten suunniteltu tai kiireellinen/ hätäsektio. Itselläni synnytys ei edennyt kuten pitäisi ja tehtiin kiireellinen sektio. Olen yrittänyt googlailla mikä on "normaalia" toipumista, mutta vähän huonoin tuloksin. Kaikilla tietysti yksilöllistä, mutta nettiin kirjoitetaan usein vain ääripäät (ei mitään kipuja tai oireita/kuukausien kivut kohtutulehduksineen ja haavan repeämä)
Leikkauksestani on nyt 5 kuukautta. Aluksi kaikki meni hyvin, ei komplikaatioita, todella siisti haava ja kivut kesti ehkä viikon, sen jälkeen pientä aristusta liikkuessa. Häiritsevät oireet alkoivat vasta noin kolmen kuukauden kohdalla. Alavatsan ja lantion vasen puoli tuntuu jotenkin kiristävältä ja alue on ajoittain kuin puutunut. Puutuminen ja vetävä tunne tuntuu vasemmassa jalassa asti. Kyse on siis isosta alueesta, itse haavan kohdalla ei kiristä. Oikea puoli täysin normaali, toki haavan alueelta tunto on heikompi. Kipuja ei ole mutta tuo kiristys on tosi häiritsevää. Voiko kyseessä olla esim poikki mennyt hermo? Kiinnikkeitä jo nyt? Voikohan parantua ajan kanssa? Missä vaiheessa on järkevää käydä lääkärissä, vai onko siitä edes hyötyä?
Kommentit (2)
Minulla auttoi kävely,vähän kerrallaan kunnes pystyi jo tekeen oikeita lenkkejä. Oiskohan ollu vaa jotkut kalvot jumissa tms.
Tällaisen jälkeen ei varmaan ainakaan kannata hankkia lisää lapsia. Ainakaan varsinaisiin mahdollisiin korjaustoimenpiteisiin ei kannata ryhtyä ennen kun lapsiluku on täynnä.