Ero ja lasten omaisuuden kulut
Olipa kerran monilapsinen perhe, jonka vanhemmat rimpuilivat eron partaalla useamman kerran ennen lopullista rohkeutta.
Erään rimpuilun tuoksinassa lasten isä haluaa avioehdon, jonka turvin lasten äiti suljetaan mahdollisessa erossa mahdollisten perintöjen ulkopuolelle ja päin vastoin. Tavoitteena siis, ettei kummankaan puolison avioliiton aikana saamia perintöjä oteta huomioon osituksessa mikäli liitto päättyy eroon. Vanhemmat tekevät kyseisen sopimuksen, lasten isä varmistaakseen ettei hänen mielestään tuhlaileva vaimo hassaa erotilanteessa lasten omaisuutta ja lasten äiti lähinnä osoittaakseen ettei ole liitossa taloudellisten seikkojen vuoksi.
Samoihin aikoihin lasten isovanhemmat lasten isän puolelta haluavat jakaa omaisuuttaan. Tuloksena kesämökin omistuksen uudelleen jako, jonka seurauksena isovanhemmat omistavat edelleen 50% ja lasten isä ja lapset loput 50% jaettuna kullekin tasan. Tässä vaiheessa lapsille otetaan edunvalvoja, koska omaisuus on osa perintöä, johon lasten äidillä ei ole avioeron tullen oikeutta ja koska omaisuuden arvo ylittää tietyn summan/lapsi.
Luonnollisesti omaisuuden ylläpidosta koituu kustannuksia. On kiinteistöveroja, tieosuuskunnan maksuja, sähköä ja vakuutuksia jne. Kuluneiden vuosien aikana lapset ovat olleet isänsä kanssa kyseisellä mökillä yksittäisiä päiviä ja isän tarjouksesta kahtena juhannuksena äitinsä kanssa muutamia tunteja.
Kenen maksettavaksi kulut kuuluvat?
Nyt useita vuosia eron jälkeen lasten isä vihjailee lasten äidille, että osa mökin kuluista kuuluisi alaikäisten lasten kohdalla äidin maksettavaksi. Onko näin?
Kommentit (66)
Ei tietenkään. Isä tietoisesti tehnyt tuon jaon vanhempiensa kanssa.
” Tässä vaiheessa lapsille otetaan edunvalvoja” Busted lapsi saa syntymässä kaksi edunvalvojaa, vanhempansa.
Vierailija kirjoitti:
Ei tietenkään. Isä tietoisesti tehnyt tuon jaon vanhempiensa kanssa.
Väärin. Lasten edunvalvojina toimiin lasten vanhemmat ja heillä on elatusvelvollisuus ja velvollisuus huolehtia lasten omaisuudesta, huom osuus ei ole miehen vaan las-ten. Se ihan sama kuka sen on lapselle hankkinut.
No ei todellakaan kuulu äidin maksettavaksi. Isä ja isovanhemmat maksavat, tietenkin. Sitäpaitsi tuossa puhutaan joistain satasista, luulisi että normaalissa perheessä ne isovanhemmat maksaisivat niin kuin ennen mökin puolikkaan lahjoittamistakin.
Vierailija kirjoitti:
” Tässä vaiheessa lapsille otetaan edunvalvoja” Busted lapsi saa syntymässä kaksi edunvalvojaa, vanhempansa.
Ei ap:n tapauksessa. Tietyissä tilanteissa on pakko ottaa ulkopuolinen edunvalvoja.
Lasten äiti siis maksaisi mökin kuluja ja ei edes itse käytä mökkiä?
No, kuka se edunvalvoja on. Mikäli lapset eivät pysty maksamaan oman omaisuutensa kuluja, niin sitten se omaisuus tietenkin myydään, jotta he voivat maksaa ne kulut. tai sitten omaisuuden muut omistajat maksavat kulut. Se, joka ei mitään omista ei tietenkään maksa.
Vierailija kirjoitti:
” Tässä vaiheessa lapsille otetaan edunvalvoja” Busted lapsi saa syntymässä kaksi edunvalvojaa, vanhempansa.
Joiden tulee kyetä toimimaan lapsen edun mukaisesti. Jos ei onnistu, niin sitten ulkopuolinen.
Eikö lapsilla ole kesämökkiosuuden lisäksi mitään muuta omaisuutta, jolla tai jonka tuotolla kuluja voisi maksaa? Joka tapauksessa äiti ei ole tässä kesämökkijupakassa millään tavalla osallinen, joten ainakaan hänen maksettavakseen lasten osuuksien kulut eivät kuulu. DVV:n holhousasioita hoitavalta henkilöltä voit tarvittaessa kysyä lisää.
Sitten äiti edunvalvojana päättää, että mökin osuus myydään venäläisille.
"Alaikäisen lapsen edunvalvonta rekisteröidään silloin, kun lapsen omaisuus ylittää 20 000 euroa. Mahdollisia velkoja ei vähennetä omaisuuden määrää laskettaessa. Käytännössä edunvalvonnan rekisteröinti tarkoittaa sitä, että sinun täytyy tehdä vuosittain tili alaikäisen lapsesi taloudellisten asioiden hoidosta."
Meillä vanhemmat tekivät ajat sitten testamentin, jossa meidän lasten puolisot pidettiin täysin ulkona suvun perinnöstä. Onneksi näin!!!
Äidin maksettavaksi mökin kulut eivät kuulu mutta isän puheessa on siinä mielessä totuuden siemen että koska lapset ovat omistajia niin heidän tulisi osallistua omistusosuutensa mukaisella summalla. Periaatteessa tämän voisi hoitaa vaikka vähentämällä elatusmaksuista.
Alaikäiselle ei tule antaa omaisuutta josta on kuluja muttei tuottoa. Koska varmaankin mökin käyttöoikeus myös isällä ja isovanhemmilla tässä on eturistiriita ettekä voi vanhempina allekirjoittaa lahjakirjaa laillisesti vaan täytyy hankkia ulkopuolinen edunvalvoja joka arvioi onko lahja lasten edun mukainen.
Vierailija kirjoitti:
No ei todellakaan kuulu äidin maksettavaksi. Isä ja isovanhemmat maksavat, tietenkin. Sitäpaitsi tuossa puhutaan joistain satasista, luulisi että normaalissa perheessä ne isovanhemmat maksaisivat niin kuin ennen mökin puolikkaan lahjoittamistakin.
Ei vaan lapsen vanhemmat maksaa lasten osuuden verran kuluista puoliksi.
Onhan se nyt päivänselvää, että äidin ei niitä kuluja tarvitse maksaa. Eihän hän edes omista mitään, siinä mielessä äiti on samassa asemassa kuin kuka tahansa vieras ihminen.
Omistaja maksaa, ja jos isovanhemmat ja isä lapsilta kehtaavat kinuta, niin kääntykööt edunvalvojan puoleen.
Ei käytä. Paitsi isän ehdotuksesta kahtena juhannuksena on käynyt grillaamassa ja saunomassa, lapset eivät ole halunneet jäädä yöksi vaikka sekin olisi ollut mahdollista
No ei ne kulut missään nimessä kuulu äidille, eikä niitä tietenkään mistään elareista vähennetä. Isä sumplikoon vanhempiensa kanssa kuka maksaa, hehän sitä möksää käyttää.
Vanhemmat ovat lasten edunvalvojia ja heillä on velvollisuus huolehtia lapsen omaisuudesta.