Maamme-laulu on nolo
Lisäksi se on selvästi plagioitu Virolta.
Du gamla, du fria on kaunis. Samoin Venäjän/Neuvostoliiton.
Eikö Uuden musiikin kilpailu voitaisi kertaluontoisesti tähdätä siihen, että saataisiin parempi kansallishymni?
Kommentit (24)
Siis eikö Viro ole plagioinut Suomelta eikä toisinpäin?
Vierailija kirjoitti:
Siis eikö Viro ole plagioinut Suomelta eikä toisinpäin?
Kaikkea sinäkin uskot.
Ap - olet väärässä. Maamme -sävel on saksalaisesta juomalaulusta.
Viron kansallislauluna
"Virossa Maamme-laulun teki tunnetuksi Johann Voldemar Jannsen. Hän oli lahjakas kansankirjailija, kuorolaulukulttuurin kehittäjä ja ensimmäisten virolaisten yleislaulujuhlien järjestäjä.[52]
Virossa järjestettiin jo 1860-luvulla paikallisia laulupäiviä, mutta Jannsenin Vanemuine-seura anoi 1867 lupaa virolaisten yhteislaulujuhlien järjestämiseksi. Laulujuhla naamioitiin Liviinmaan kuvernementin maaorjuudesta vapautumisen (1819) 50-vuotisjuhlapäiväksi, ja lupa myönnettiin helmikuussa 1869. Jansen oli alkanut jo aiemmin suunnitella, mitä virolaisissa musiikkijuhlissa voitaisiin laulaa. Hän oli 1862 julkaissut kirjan Eesti laulik (”Virolainen laulukirja”), jossa oli pääosin mukaelmia saksalaisista sävelmistä.[53] Vuoden 1869 laulujuhlia varten Jansen julkaisi nuoteilla varustetun laulukokoelman, jossa oli saksalaisten laulujen lisäksi kaksi virolaisen Aleksander Kunileidin sävellystä, Mu isamaa on minu arm ja Sind surmani, suomalaisten kansanlaulujen pohjalta sekä kaksi suomalaista sävellystä, Maamme ja Karl Collanin säveltämä Savolaisen laulu.[54] Jannsen oli tehnyt Maamme-lauluun virolaiset sanat “Mo issama, mo õn ja rõõm” (“Isänmaani, onneni ja iloni”).[55] Tosin Paciuksen sävelmän toi Viroon jo aiemmin Viipurin Behmin koulun opettaja ja myöhempi Hiidenmaan Reigin seurakunnan kirkkoherra Gustav Felix Rinne, joka julkaisi siihen kirjoittamansa Hiidenmaan hymnin vuonna 1868.[27]
Mu isamaa, mu õnn ja rõõm ei ollut seuraavien tsaarinvallan aikana järjestettyjen laulujuhlien ohjelmistossa, mutta eri kuorojen ohjelmistossa se tuli yhä suositummaksi. Viron musiikkihistoriasta vuonna 1937 kirjoittaneen Anton Kasemetsin mukaan laulusta tuli niin kansanomainen, että siitä muodostui kansallislaulu. Siitä otettiin säkeistö jo Viron itsenäisyysjulistukseen 1918. Kansa otti laulun omakseen todennäköisesti siksi, että sillä oli kaksinkertainen symboliarvo: se oli sekä isänmaallinen että suomalainen laulu. Suomalaisyhteys vahvisti virolaisten kansallista identiteettiä.[56]
Viron kansallislaulu esitetään ilman Maamme-laulun laulutapaan vakiintunutta kertosäettä.[27]"
Wikipedia
Vierailija kirjoitti:
Älä nyt, siinähän kuvaillaa suomalainen nainenkin niin osuvasti.
"Ei laaksoa, ei kukkulaa"
Päin vastoin. Siinähän ylistetään kukkuloita ja laaksoja rakkaimmiksi :)
Mäkin oon kyllä kateellinen sekä länsi- että itänaapurille kansallislaulun laadusta. Maamme on ihan jees mut ei se mikään Marseljeesi ole.
Viro on kylläkin kopioinut Suomelta Maamme-laulun sävelen.
Ei ole tarvetta keksiä uutta. Meillä on Finlandia-hymni, joka on todellinen maailmanluokan mestariteos.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole tarvetta keksiä uutta. Meillä on Finlandia-hymni, joka on todellinen maailmanluokan mestariteos.
Finlandia olisikin parempi.
Maamme (ruots. Vårt land) on Suomen kansallislaulu. Se on alkujaan Johan Ludvig Runebergin ruotsiksi kirjoittama runo, jonka on säveltänyt Fredrik Pacius. Runeberg kirjoitti sanat eräänlaisena vastavallankumouksellisena runona kevätkesällä 1846 tunnelmissa, jotka enteilivät vuosien 1847–1848 ”Euroopan hullua vuotta”. Hän tarkoitti runonsa sävellettäväksi ja julkaisi sen itse säveltämänään vuonna 1847.
Maamme-laulun sävel.
Paciuksen säveltämänä Vårt land -runo sai ensiesityksensä ylioppilaiden Floranpäivän juhlissa vuonna 1848.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole tarvetta keksiä uutta. Meillä on Finlandia-hymni, joka on todellinen maailmanluokan mestariteos.
Hyi helvata mikä itkuvirsi persesanoineen. Yksikään suomalainen ei saa laulettua sitä järjellisesti.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Siis eikö Viro ole plagioinut Suomelta eikä toisinpäin?
Kaikkea sinäkin uskot.
Täh?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei ole tarvetta keksiä uutta. Meillä on Finlandia-hymni, joka on todellinen maailmanluokan mestariteos.
Finlandia olisikin parempi.
Ei todellakaan, ihan hautajaiskamaa. Tylsä ja vaivaisten kurja ruikutelma.
Kerran oltiin ulkomailla ravintolassa ja soittivat Maamme-laulun vieraiden kunniaksi. Paikalliset ja muut kuin suomalaiset menivät tanssimaan, luulivat että se on joku valssi. Ja siltä se kuulostaakin, ei mitään arvokkuutta eli siinä suhteessa kuvastaa kyllä meitä.
Kannatan myös Finlandiaa. Voisikohan tämän vaihtaa. Maamme-laulu on kyllä kämy.
Siis kertokaa mikä tämä juttu on? Mikä vika on Maamme-laulussa?
Hurreilla ja sloboilla on paremmat, eihän tosta mihinkään pääse. Ei se Maamme huono oo mut on sitä parempia.
Suomihan vois entisenä osana sekä Ruotsia että Venäjää ottaa kumman tahansa sävelmän ja laulaa siihen uudet sanat suomeksi. Olis paljon komiampi.
Älä nyt, siinähän kuvaillaa suomalainen nainenkin niin osuvasti.
"Ei laaksoa, ei kukkulaa"