Yle, MOT - sähkömagneettinen säteily - oletko kokenut haittoja?
Onko sinulle tullut säteilystä haittoja tai jotakin oireita?
Kommentit (170)
Jos Led-valosta tulee liikaa sähkömagneettista säteilyä, niin se häikäisee silmiä ikävästi.
Toisaalta liikaa infrapunataajuuden säteilyä, niin kuuma tulee.
Sellaista haittaa olen kokenut että epätahti sähkömoottori ei ota ilman kuormaa kuin sen 3 000 rpm ja jos meillä olisi 60Hz taajuus sähköverkossa niin epätahti sähkömoottori kiertäisi sen 3 600 rpm. Minusta tämä on kyllä vakava ongelma.
Vaikuttaisi siltä, että sähkömagneettinen säteily lisää veriaivoesteen läpäisevyyttä ja sen vuoksi ihmisten aivoista löytyy nykyisin mm. muovia. Muuten se ei ole mahdollista, koska veriaivoesteen läpäisee lähinnä vesimolekyylin kokoiset partikkelit. Itsestäni en tiedä, mutta muistan ajat kun puhui pidempään kännykkään ja sen päivän päätteeksi puhelimen puoleinen päälaki ja sivu oli hellä. Eli jotain se vaikuttaa, vaikka tuskin suoraan DNA-vaurioita.
DNA vauriota nimenomaan tulee, mutta vaikutukset näkyvät vasta vuosien päästä. Suomi johtaa alzheimeriin kuolintilastoja ja alzheimer aikaistuu, jopa työikäisillä on alzheimeria, tutkimuksia on tehty runsaasti www.sateilytieto.fi. Matkapuheliyhtiöiden sanomiin ei kannata sinisilmäisesti uskoa.
Kyl mä kerran paloin auringossa kun en huomannut suojautua sen lähettämältä sähkömagneettiselta säteilyltä.
Puhelimessani on sähköpostisovellus ja sinne on tullut ikäviä viestejä.
Joo, on haittoja, kuten sähköisku ja sähkölasku.
Aina olen noitten langattomien kanssa ollut tekemisissä enkä ole huomannut mitään. vikaa vikaavikaa,vikaa,vikaa
Havannan syndrooma. Mikä se on.
Ihmiset ovat sopeutuneet aurnigon säteilyyn (aallonpituuksiin), aika hyvin satojentuhansien vuosien aikana.