Vanhempainvartti edessä, mitä kannattaa puhua, mitä ei
Kommentit (25)
oppimisessa, koulunkäynnissä. Älä keksi kysyttävää kysyttävän vuoksi, aikaa on kuitenkin rajallisesti.
Kuuntele mitä opettaja kertoo, ota kantaa, jos kanta on, älä ala vängätä vastaan periaatteesta tai esim. voittaaksesi väittelyn. (Jotkut vanhemmat mulla on yrittäneet kokea vanhempainvartin joksikin vanhempi vastaan koulu -kaksintaisteluksi, sairasta... )
Ei kannata puhua ajanpuutteen vuoksi omista asioistasi (esim. työ) tai yrittää puhua lapsen kaverin asioista, ei ope voi niitä sinulle kertoa, vaikka olisitkin kiinnostunut.
Istun kai sitten vaan hiljaa ja kuuntelen mitä opettaja puhuu. Kyseleekö opettajat itse jotain? Mitä he haluaa saada vanhempainvartissa tietää? Vai onko se vain joku opettajan tiedotustilaisuus? :)
Pahimpien ongelmaoppilaiden vanh.tapaamisissa vanhemmat/toinen vanhempi (yleensä isä) on usein alkanut jaaritella omasta lapsuudestaan ja elämästään, usein sen erinomaisuudesta, ta sitten tyyliin "niin, ei munkaan koskaan tarttenut lukea kokeisiin yhtään.." tai "ei se mitään, ettei mun tyttö opi yhdyssanoja, ei äitkään niistä mitään tajunnut koulussa.."
t. ope
Ihan kuin kenen tahansa ihmisen seurassa. Ei se mikään virallinen tiedotus- tai kuulustelutilaisuus ole. :)
ettei vaan sano mitään väärää? Vastata vaan lyhyesti jos jotain kysytään, lienee paras vaihtoehto
Siis ilmeisesti kyseessä alakoululainen lapsi?
Mä ainakin kyselisin, että miten pärjää sosiaalisesti muiden lasten kanssa. Usein ne leikit kotona on erilaisia kuin koulussa. Samoin kyselisin muutenkin oma-aloitteellisuudesta ja huolellisuudesta.
Oletan, että sinulla on jo tiedossa miten lapsesi pärjää eri kouluaineissa ja miten parhaiten tuet mikäli tarvetta tai kiinnostusta lapsella on lisäoppimiseen.
mitään kysyttävää mielessä. Ope varmaan vartissa kertoo, miten lapsellasi koulussa sujuu, sitten sulle voi vaikka tulla jotain tarkentavaa kysyttävää mieleen.
Mulla on tapana jakaa etukäteen kotiin materiaalia, mutta jos lapsesi opella ei ole, eiköhän hän ole ajatellut vetää keskustelun siten, ettei ensimmäiseksi sinulta ala mitään kysellä, siis ainakaan sellaista, mihin sinun olisi pitänyt jotenkin valmistautua.
tilaisuus jossa saa tietoa lapsen koulunkäynnistä niin jotain voisi kysyäkin ehkä
mieti, ettet vie keskustelua sivuraiteille. Siksi ei omia koulumuistoja (ainakaan pitkästi!), ei työkuulumisiasi (ellei ne jotenkin oleellisesti liity lapsesi koulunkäyntiin), ei ylipäätänsä mitään pitkiä monologeja.
Kysele siitä lisää, mistä haluat oikeastikin kysyä. Jos ei ole mitään, sitten kuuntelet ja olet ihan rauhassa.
Sekin kiinnostaisi tietää onko lapsi koulussa hankala vastarannankiiski niinkuin kotona, mutta kannattaakohan tuollaista negatiivista kysyä ettei vaikuta open suhtautumiseen lapseen?
hernettä nenään, jos ope kertoo, että tuollaista on kieltämättä vähän ollut...
Eikä lisäksi opella välttämättä ole mitään taikakeinoa tarjota, jolla tuollainen käytös poistuisi, mutta sitähän voisitte sitten pohtia yhdessä ja lapsikin ehkä paneutuisi pohtimaan asiaa varttikeskustelussa paremmin kuin kotona teidän omissa keskusteluissanne.
Mä en saa oikein kiinni ap sun ajatusmaailmasta. Jos lapsesi on vastarinnan kiiski, niin eikö olisi hyvä sopia opettajan kanssa toimintatavat, jolla saatte lapsen "yhteistyöhaluiseksi".
Jos sitten lapsi ei ole vastarinnan kiiski koulussa, niin sekin on hyvä tieto. Uskaltaa kotona uhmata vanhempiansa, mutta tosi tilanteessa osaa olla asiallisesti.
Siis eikö juuri tuollaisista "negatiivisista" asioista kannata puhua, jotta saatte vietyä opettajan kanssa kasvatusta samoilla linjoilla eteenpäin?
8
kuunnella, ennakkoluulottomasti. Parasta on kyllä vartit kun lapsi on mukana, sillä niissä keskustelee ope ja lapsi, silloin huomaa vanhempana kuinka hyvin näiden kahden kemiat kohtaa.
auttamaan miten lapsi kotona on. Enkä halua hästä alkaa minään neuvonantajana pitämään. mutta haluaisin tietää vain onko koulussa samanlainen niin voisi siitä lapselle puhua. Vai kertookko opettaja ilman muuten tuollaisen jos sellaista on?
ap
vanhempainvartti on jotenkin "harvinaislaatuinen tilaisuus" keskustella opettajan kanssa? Opettajaanhan voi ottaa koska vain yhteyttä ja keskustella omasta lapsestaan. Eikä aina tarvitse olla edes asiaa, voi kysellä vain, kuinka menee.
Monet vanhemmat ottavat näin kouluun yhteyttä. Helpompihan se on silloin ottaa vielä yhteyttä, kun ei ole ns. mitään varsinaista "ongelmaa". Eipä sillä, suurimmalla osalla koululaisista ei ole yleensäkään ongelmia koulussa, kyllä ne on harvat ja valitut (samat), jotka vuodesta toiseen työllistävät.
Ope myös
Oletan vaan että kaikki on hyvin jos mitään ei kuulu. Miksi alkaisin pommittamaan opettajaa kyselemällä miten menee, joka välissä?
ap
Eikös ap ja ope ole kuitenkin samalla puolella eli kasvatatte yhdessä sitä teidän lapsukaistanne?
Ei se ole mikään koulun kuulustelu vanhemmalle, vaan ihan kahdenkeskinen juttelutilaisuus. Yleensä kun open kanssa ei oikein ehdi jutella omasta lapsestaan ja tämän koulunkäynnistä julkisesti.
Onko ap:llä huonoja kokemuksia omalta kouluajaltaan? Joku auktoriteettiongelma tms.?
Ope on luultavasti varautunut kertomaan lapsen koulunkäyntiin liittyviä asioita ja siinä hoituu ajankäyttö. Varttim on niin lyhyt aika, että siinä ei ehdi paljonkaan. Että siksi omat koulumuistot jaa muut puhelemiset kannattaa jättää toiseen kertaan.
Siis, jos mitään ei kuulu, kaikki ok opettajan näkökulmasta. (Tietysti luokkakohtaisia tiedotteita yms. viestejä lähetellään silloinkin.) Jos huoltajalle herää huoli tai on kysyttävää, sitten tietysti otetaan koululle yhteyttä asian ilmentyessä. Samoin opettaja ottaa yhteyttä, jos on jotain erityistä.
Muutoin oletus on, että kaikki sujuu tavoitteiden mukaan.
Näin itse toimin vanhempana ja opettajana.
lapsen ja opettajan yhdessä tekemä syyskauden arviointi. Ei siellä vanhemman tarvitse siis keksiä puheenaiheita. :)
Mutta toki voi kysyä ja kommentoida kaikkea mieleen tulevaa.