Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä hoitaja vastasyntyneille kaksosille?

Vierailija
28.11.2009 |

Olen vielä raskaana (raskaus puolivälissä), mutta sain tietää, että kunhan kaksoset ovat syntyneet niin minä joudun melkeinpä heti sen jälkeen leikkaukseen ja alkuun olen sairaalassa enkä pysty vauvoja hoitamaan. Leikkaus oli tiedossa, mutta ajankohta oli alunperin suunniteltu myöhemmäksi.



Mistä vois löytää hoitajan? En tiedä vielä saammeko mitään apuja kaupungin kautta, kysyn maanantaina kun on aika neuvolaaan, mutta jos ei niin ei jää muuta vaihtoehtoa kun palkata itse hoitaja. Entä mistä näkisi paljonko pitäisi palkkaa maksaa?



Mies pystyy olemaan kaksosten kanssa kyllä pari viikkoa (on yrittäjä), mutta sen jälkeen hän ei enää voi olla kotona ja ehkä mieskin kaipaa apua, koska hällä ei kauheasti ole vauvoista kokemusta.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
28.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missäpäin asutte?

Vierailija
2/2 |
28.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai ilmoita työkkäriin.



Voit katsella mollin sivuilta työnhakua esittelevien tietoja sekä mille työlle on hakijoita, mistä päin Suomea jne. Ne ovat sellaiset sivut, joihin työntekijä tekee esitttelyn itsestään ja osaamosestaan.



Olen ollut vastaavanlaisessa, kun aikoinaan Helsingin Sanomissa ilmoitettiin tarvittavan vastasyntyneelle hoitaja kotiin. Vauva ei voinut tartuntavaaran takia olla äidin kanssa sairaalassa.



Olin silloin iltaopiskelija lukiossa ja olin hoitanut vauvoja. Lapsen isä hoiti illalla kun olin koulussa, olin myös viikonloppuisin. Vauvan äiti sai maksatulehduksen synnärillä, ja arvot olivat korkeita useita kuukausia, joten asuin työpaikallani sen ajan.



Toisen kerran sain Helsingin Sanomista paikan, kun haettiin hoitajaa kotiin vauvan tultua äidin kanssa synnäriltä. Olin jo kolmen lapsen äiti siihen aikaan, alalla ollut ja saatuani paikan menin äitiysloman jälkeen sinne.



Kyseessä oli varakas johtajaperhe, jolloin oli vara maksaa vaikka äiti oli kotona. Tämä johtajan rouva oli 39v ensisynnyttäjä, halusivat kai siksi.



Nythän on kai siten, että jos palkkaa vähän iäkkäämmän henkilön, saa jotain hyvää työnantajamaksuissa. Ota siitä selvää, eli jos hyviä hakijoita on nuoria ja vanhempia, niin edulliemmaksi tulee se vanhempi hoitaja.



Minä käyn katsomassa mitä mollin sivuilla on, laita sinne. Olen esim. välivuotta työstä pitävä kirjan kirjoittamiseen jne. Alalla ollut vuosia päiväkodissa ja jo vanhempi, mutta työkuntoinen, useamman oman lapsen kasvattanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla