Venäjä laittaa ulkomaalaiset 3 kuukauden välein hiv- ym. testeihin
Kuinkahan moni ulkomaalainen työntekijä lähtee maasta? Lisäksi esim. Moskovassa työskentelevien täytyy mennä näihin testeihin 60 kilometrin päähän toiseen kaupunkiin :D Ja mistä ne ton spitaalitestin on tohon keksineet mukaan? https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/63f024f3-463e-4a32-ac83-c6cfe3244e7d
Kommentit (11)
Ei oo todellista, spitaalitesti 😂😂
Ja psykiatrille jos joku haluaa olla yli 3kk venäjällä. Tämä on ainoa tutkimus mikä käy järkeen.
Kommentti: Tältä tuntuu olla suomalainen spitaalioletettu – Venäjä keksi uusia lakeja ulkomaalaisia vastaan https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008478143.html
Menisitkö vapaaehtoisesti maahan jossa koetaan spitaali ongelmaksi?
Valmistautuu sotaan ja haluaa ulkomaalaiset ulos?
Vierailija kirjoitti:
Valmistautuu sotaan ja haluaa ulkomaalaiset ulos?
Juuri niin. Sitä se merkitsee käytännössä.
Tuo keuhkoröntgen 3kk välein on kyllä pidemmän päälle sellainen säteilyrasite, että ottaisin vihjeestä vaarin ja nostaisin kytkintä.
Ei kukaan jaksa tuollaista ruljanssia. Jostain syystä haluavat savustaa ulkomaalaiset ulos maasta. Ja on jopa terveysriski ottaa röntgenkuvia noin usein.
Jotenkin niin tyypillistä venäläistä touhua.
Ja käytännössä asia varmaan "järjestyy" lääkärin kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Venäjä vaalii terveysturvallista yhteiskuntaa. Testissä on joku järkikin esim passiin verrattuna.
Suomessa ei pääse ilman passia edes töihin. Järkevämpää tekeminen ryssälässä on kuin täällä.
Vähän veikkaan, että oma kasa on noissa ulkomaalaisia työntekijöitä riskialttiimpaa. Mutta kyllä siellä koht on systeemi, joka kiertää nuo säännökset tai antaa feikki todistuksia.
Upeeta, kumpa Suomessakin tehtäisiin samoin.