Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lähijunassa taas maskittomia piisaa

Vierailija
17.12.2021 |

Jouduin pakosta lähtemään julkisilla liikenteeseen tänään. On se kumma että maskipakkoa ei tässä maassa saada edes näihin julkisiin kulkuvälineisiin. Tässäkin nyt kaksi maskitonta ihan vieressä ja kolmas noin neljän metrin päässä. En ymmärrä tätä porukkaa ?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en viitsi enää maskeja käyttää. Kohta on kolme rokotetta.

Vierailija
2/5 |
17.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytä ffp3 maskia niin ei merkitystä käyttääkö ympärillä olevat maskia tai ei.

Jokainen suojatkoon itse itseään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
17.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maskirahoille on muutakin käyttöä. Eivät estä mitään, vain teoreettisesti omaa pärskimistä muita kohtaan, eikä suoraansanoen rokottamattomien panikointi kiinnosta. Muut voivat sitten vaikka pysyä kotona jos pelottaa.

Vierailija
4/5 |
17.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt tilanne on tosiaan se, että kukin suojatkoon itsensä. Mitään kollektiivista yhteisen hyvän meininkiä ei ole enää, jos sitä missään vaiheessa edes oli.

Ne saa viruksen ketkä saa ja ne jotka suojautuu paremmin saavat sen epätodennäköisimmin. 

Vierailija
5/5 |
17.12.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirurgin maskit on ihan vitsi koronantorjunnassa. Niillä maskeilla on tasan yksi tehtävä: Estää sylkiroiskeiden joutuminen leikattavan potilaan haavaan. Edes siinä tehtävässä ne ei ole 100% varmoja. Silmälle näkymättömän koronaviruksen suojauksessa täysi nolla. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän kahdeksan