Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suurin osa vanhemmista luottaisi viranomaisen rokotuskehotukseen

Vierailija
03.12.2021 |

https://yle.fi/uutiset/3-12214557

Nohynekin mukaan kansalaisille on tehty kyselyjä, joiden mukaan noin 75 prosenttia suomalaisista hyväksyy lasten rokottamisen, jos viranomainen suosittelee sitä.

Myös tämä puoltaa koronarokotusten suositusta riskiryhmiin kuuluville lapsille. Rokotuksia ehdotetana myös sellaisille lapsille, joiden perheissä on esimerkiksi immuunipuutteisia henkilöjä.

Jatkossa rokotuksia varaudutaan tarjoamaan myös ei-riskiryhmiin kuuluville lapsille, mutta ennen sitä työryhmä haluaa vielä lisää tietoa, jota Nohynekin mukaan saadaan erityisesti Yhdysvalloista ja muista maista, joissa lapsia on jo rokotettu.

---

Koronarokotusten antamista 5-11-vuotiaille puoltaa se, että 75 % suomalaisista hyväksyy sen??? Eikö päätös rokotusten antamisesta pitäisi tehdä terveydellisillä perusteilla? Eikä sen perusteella moniko hyväksyy rokotukset?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi neljä