Miten olette saaneet vihlonnan loppumaan? Johtuu kylmästä vedestä
Join vettä ja vihlasi aika pahasti vaikka hampaat todella hyvässä kunnossa.
Mitä tehdä?
Kommentit (7)
Jos mulla vihloo, pesen muutaman viikon Sensodynellä. Se on auttanut.
Hammaissa on selkeesti kulumaa iän tai narskuttelun takia, itsellä on sama juttu. En voi juoda lasia enempää skumppaa tai en pysty puremaan yhdellä kuluneella puruhampaalla ollenkaan. Sama pätee myös gintoniciin ja lonkeroon... :(
Ikenet vetäytyneet. Sensodyne ja hammaslääkäri.
Jos kerran vihlasee koko elämän aikana niin ei tuo ole paha tilanne, eikä sille voi tehdä edes mitään.
Tai voi,toki vaikka kruunuttaa yms.
Vierailija kirjoitti:
Ikenet vetäytyneet. Sensodyne ja hammaslääkäri.
Minulla tuo Sensodyne jostakin syystä vihloi kahta kauheammin. Vihreä Elmex toimii itselleni hyvin. Viimeksi on vihlonut, kun muutaman päivän reissulla jouduin harjaamaan hampaita talon hammastahnalla. Samaa settiä on suuvesikin, mutta tahna on riittänyt minulle.
Hammaslääkäri voi laittaa vihloviin, paljastuneisiin hammaskauloihin jotakin ainetta, josta en tarkemmin tiedä. Kuitenkin itseäni aikanaan ennen Elmexin löytämistä auttoi, kun vihloi niin, että luulin jo koko hampaan halkeavan.
Itsellä auttoi kun lakkasin pesemästä hampaita.