Auttaako itkeminen?
Kommentit (34)
Minua ainakin on monesti helpottanut, varsinkin silloin kun ei ole ketään lohduttajaa. Itku päästää ulos tuskaiset tunteet ja sen jälkeen on helpottunut olo.
Minulle tulee kova päänsärky itkemisestä.
Olen itkenyt koko aamun eikä tuo nyt helpottanut ainakaan ole.
Kunhan ei jatkuvasti vollota. Se on aika rasittavaa.
Vierailija kirjoitti:
Minulle tulee kova päänsärky itkemisestä.
Mulla sama, mutta samalla olo yleensä myös helpottuu kun itkee surunsa ulos.
Ei auta, olen huomannut.
Itkeä toki voi ja pitää, jos itkettää mutta ongelmat on ja pysyy.
Auttaa. Itselläni oli vaikka mitä "selittämätöntä" vaivaa, kun tukahdutin tunteeni. Ovat kadonneet sitä mukaa, kun olen oppinut ilmaisemaan tunteita.
Tyttäreni väänsi itkua englanninläksyn kanssa.
Jouduin vähän ärähtämää, että tässä ei itku auta, on vain opeteltava.
Tyttäreni autistisen isoveljen ilme kirkastui ja hän hihkaisi: "Auttaapas!"
Ei oikeastaan. Itkeminen helpottaa tunnepitoisesti mutta sitten kun on tarpeeksi itkenyt, täytyy tehdä ratkaisuja. Ne helpottaa.
Nopealla googletuksella: "Research has found that in addition to being self-soothing, shedding emotional tears releases oxytocin and endorphins. These chemicals make people feel good and may also ease both physical and emotional pain."
Kyllä se vähän jeesaa. Kun on itkenyt niin ei jaksa enää synkistellä vaan pakko keskittyä muuhun välillä. Tai nukahtaa.
Toisilla joo, jotkut käsittelee enemmän tunteita, jotkut taas toimii sen ongelman eteen suoralla toiminnalla...
Välillä ei itkemistä voi valita, kun se vaan tulee vaikkei tahtoisikaan. Ärsyttää tälläinen ominaisuus itsessä. Mutta kyllä se itku puhdistaa tunteita ja kyyneleiden mukana vapautuu stressihormoneja ym..
Miksi naiset itkee? Miehenä tätä en ymmärrä koska itkeminen on turhaa ja neitimäistä.
Auttaa ihan helvetisti. Varsinkin kun koti-ikävä iskee. Asun satojen kilometrien päässä sukulaisistani.