auttakaa-pikkulapsen ruokailu
äitini syyttää minua siitä että venytän lapseni mahalaukkua tahallani kun annan 1 v 3 kk lapselle aamulla puuron, lounaan noin klo 11-12, välipalan noin klo 15, päivällisen noin klo 17 ja iltapuuron noin klo 19. Miten paljon ja usein teidän lapsenne syövät?
Kommentit (10)
Minusta tuo on aivan oikea rytmi, jossa ei minusta ole valittamista!! Lapsi on kasvavassa iässä ja hänen tulee saada säännöllisesti ruokaa. Meillä syödään ihan samaan rytmiin, tosin minun 3,5 vuotias tyttö on todella huono syömään, jonka takia säännöllinen ruoka-aika ei ole todellakaan pahitteeksi!
...kun vaan voi olla. Noinhan sen juuri pitää mennäkkin. Mullakin täällä 3v joka on niiiiin huono syömään, että nauti siellä kun lapsesi syö!
lapsi painaa 10.7 kg ja on noin 80 cm pitkä eli ei mielestäni mikään punkero
Meillä lapset on 80-senttisinä painaneet 8,6 ja 9 kiloa.
...ja pienempiä aterioita jotta mahalaukku ei venyisi? Vai mitä hän ajaa takaa?
Normaali, hyvä ateriarytmi tuo on.
Mulla on melkein saman ikäinen ja saman kokoinen poika, ei punkero myöskään. Syö suunnilleen samaan tahtiin kuin ap:n lapsi, lisänä vielä muutama imetys vrk:n aikana.
Pitäähän pikkuisen syödä ja tuo on ihan normaali tahti. Mitähän siellä nyt mummeli oikein ajattelee...?
Ja ainahan sitä pitää johonkin puuttua. :) Meillä lapsi 1v 3kk ja huono syömään, päivän saldo voi olla maidon lisäksi pari lusikallista ruokaa, pala omenaa ja maissinaksu. Joten ole onnellinen jos sun lapsi syö hyvin, jaksaakin sitten varmasti paremmin kuin mun nirsoilija, jolla selvästi on välillä ihan liian alhainen verensokeri.
Lapsesi mitat kuulostava oikein sopusuihtaisilta. Meidän lapsilla (ikää 11kk ja 2v2kk) on melko samanlainen ateriarytmi:
8 aamupuuro
11 lounas
14 välipala
17 päivällinen
19.30 iltapuuro
en ole aiemmin tänne viestiä laittanut, mutta ihmetellyt kovasti niitä epäasiallisia suorastaan vittuilevia vastauksia mitä jotkut jaksavat viljellä. Kiitos asiallisista vastauksista ja hyvää itsenäisyyspäivää teille kaikille! -ap
ihanaa että lapsesi syö hyvin
t:huonosti syövän 3-vuotiaan äiti