"Ähtärin Pyry ja Lumi uhkaavat palata Kiinaan", lukee lehdessä. Aika omatoimisia pandoja
Kommentit (13)
Pelastaakohan Vesa Keskinen pandojen jatkon Suomessa? Ennenkin tehnyt yhteistyötä eläinpuiston kanssa. Mitä luulette?
Pääkaupunkiseudun Pandoille kunnon vuokrakämpät yhteiskunnan kassasta vaan.
Pakkaavat pienet laukkunsa, sanovat heipat ja lähtevät. Meinaavatkohan ottaa Helsingistä Finskin suoran lennon Pekingiin, vai ottavatko matkan seikkailun kannalta ja junailevat Transsiperian rautateitä Kiinan asti 🤔
Tuo nyt oli nähtävissä silloin jo kun näitä oltiin suomeen roudaamassa. Idiootin hommaa. Matkaan vaan ja takaisin kiinaan niinkuin olisi jo.
Rahankeräys alkamassa pandojen hyväksi, yksityishenkilötkin voivat osallistua.
No onpa kauheaa jos emme enää maksa Kiinalle miljoonia puoliväkisin "lahjoitettujen" tyhmien karhujen ruokkimisesta.
Huvittaa vieläkin ne toimittajat, jotka värjöttelivät Helsinki-Vantaan rahtiterminaalin ulkopuolella useammankin tunnin odottamassa pandoja. Sitten niistä näkyi n. 15 sekunnin vilaus kameroille.
Vierailija kirjoitti:
Rahankeräys alkamassa pandojen hyväksi, yksityishenkilötkin voivat osallistua.
Mannerheim-elokuva...
Noilla pandoilla taitaa olla aika luksusolot verrattuna muihin puiston eläimiin.
Pandat on kiinnostavia, Ähtäri vaan taitaa olla liian syrjässä.
Pääsisivätpä pandaparat kiinaan luontoon minne kuuluvat. Miksi muuten vangitaan eläimiä ihmisten pällisteltäviksi? Onko ne rikkoneet jotain lakia?
M
Antaa mennä vaan! Ei tule ikävä. Ei todella!
En muutenkaan ymmärrä miksi me edes otettiin tuommonen kuluerä tänne. Ja just joltain kiinalaisilta! Sehän oli ihan selvä, ettei sinne Ähträriin millään tule semmosta turistiryntäystä, että se olisi kannattanut.
Yrittävät saada rahaa myös Kiinan kanssa kauppaa tekeviltä yrityksiltä.
Onpa varsinainen uhkakuva.
Voisimmeko leikata kouluruoasta, hammashoidosta ja Pihtiputaan mummon eläkkeestä, että pandat voisivat jatkaa oleskeluaan Suomessa.