Kuinka paljon olette puhelimella? Entä puolisonne?
Miten paljon aikaa päivässä vietätte puhelimella päivässä? Eroaako puhelimenkäyttötottumukset paljonkin puolisonne kanssa? Jos ristiriitoja tulee, miten saatte ne ratkottua, vai saatteko?
Meillä puolisoni ottaa puhelimen käteen mm. heti esimerkiksi tv:tä katsoessa mainostauoilla, kylässä ollessa, aamulla ensimmäiseksi. Itse en koe puhelinta niin tärkeänä, että se määrittää muuta elämääni ja koen sen myös osittain loukkaavana, ettei voi aikaa viettää pelkästään kanssani, vaan myös puhelimen on oltava aina saatavilla.
Tähänkö on nyt totuttava nykyaikana, vai miten on?
Ajatuksia, mielipiteitä?
Kommentit (9)
Vaimo käyttää varmaan päivittäin, minulla saatta muutaman päivän lojua jossain, äsken juuri huomasin akun loppuneen, en tiedä milloin.
Puhelimella olo tarkoittaa tässä nyt kaikkea mahdollista, mitä sillä puhelimella voi tehdä. Soittaa, viestitellä, selata somea, pelata, lukea lehtiä jne
Vierailija kirjoitti:
Puhelimella? Siis miten paljon puhun puhelimessa? Joitakin puheluita päivässä. Junassa katson uutisia kännykältä. Outo ilmaus tuo puhelimella.
Tuo inhottava ulkopaikallislallatus lisääntyy jatkuvasti kaikkiin tilanteisiin ja lauseyhteyksiin joihin se ei mitenkään sovi. Noiden lallattajien mielestä se on kai jotenkin muodikas ja raikkaan nuorekas tapa käyttää kieltä. Kyllä se vaan näyttää pitävän paikkansa, että ihmiset ovat tyhmistyneet 1900-luvun lopusta lähtien.
Aika vähän, koska yleensä roikun netissä läppärillä. Aivan kuin vaimonikin. Ennen nettiä katsottiin telkkaria ja luettiin ilmaisjakelu-, sekä iltapäivälehtiä. Ei silloinkaan itseään sivistetty tai henkeviä keskusteltu.
Vaimoni lukee twittereitä, facebookia jne ihan jatkuvasti. Rasitukseen asti.
Monesti joutunut sanomaan että heitä helvettiin se puhelimes.
Kun sitä ei muu kiinnosta, niin minun pitää hakea ne kiinnostavuudet muualta.
Mies jaksaa valittaa, että ihan liikaa. On oikeassa, mutta en tarvitse saarnaajaa.
Vierailija kirjoitti:
Puhelimella olo tarkoittaa tässä nyt kaikkea mahdollista, mitä sillä puhelimella voi tehdä. Soittaa, viestitellä, selata somea, pelata, lukea lehtiä jne
Ja naimisissa olevat miehet ovat puhelimessa muiden naisten kanssa. Nämä naiset neuvovat miestä jättämään perheensä. Heikot miehet, jotka ovat narsisteja, rakastavat sitä. Ja kyllä, he jättävät perheensä vastineeksi kullankaivajille.
Kommenteista voisi siis päätellä, että puhelimenkäyttötottumukset aiheuttavat parisuhteissa eripuraa. Niin myös täällä ja mietin, miten tästä asiasta voisi keskustella rakentavasti ja niin, että jotakin muutoksia tulisi asian suhteen. Yleensä aikaisemmat muutokset ovat kestäneet noin pari päivää, jonka jälkeen on palattu entiseen. Haluaisin kommunikoida parisuhteessa enemmän ja tehdä yhdessä asioita, mutta tuntuu, että kaikkeen kytkeytyy se puhelin.
Puhelimella? Siis miten paljon puhun puhelimessa? Joitakin puheluita päivässä. Junassa katson uutisia kännykältä. Outo ilmaus tuo puhelimella.