suositelkaa kirjaa uskonnosta 1800-luvun Suomessa?
Tarvis keksiä jotain tästä aiheesta. Suositelkaa kirjaa!
Kommentit (4)
mutta Suomessa oli tähän poikkeus, koska tänne jätettiin Luterilaisuus voimaan 1809. Puolassa samoin taai roomalaiskatolisuus voimassa, vaikka kuului Venäjään.
Kirjahyllystä löytyi seuraavat kirjat:
- Erämään vealtaja Paavo Ruotsalainen; kirj. Aapeli Saarisalo; WSOY 1969
- Palava kynttilä - Niilo Kustaa Malbergin elämä; Kirj. Olavi Kares; WSOY 1953
- Karjalan naisprofeetta - Helena Konttisen elämä; kirj. Paavo Kiuru; kustannus oy sana ja kuva 1976
- Mestarin käskystä; kirj. Peltola - Saarilahti - Savolainen; Agricola seura 1959
- Martti Rautanen - Mies ja kaksi isänmaata; kirj Matti Peltonen; Kirjapaja 1996
Kaksi ensimmäistä kertoo Herännäisyyden historiaa ja kaksi viimeistä Lähetystyön historiaa. Kun menet kirjastosi sivulle ja laitat vaikka hakusanoiksi herännäisyys ( körttiläisyys), lestaadiolaisuus, viidestäisyys tai rukoilevaisuus niin pääset 1800-luvun uskonnon maailman. Silloin elettiin suurten herätysliikeiden syntymisten aikoja.
mä saan rajata tän just niin kuin haluan, tarvitsisin vain vähän kirjoja ja ajatuksia.
t ap.
voi varmaan käyttää hakusanoina, esim Paavo Ruotsalainen, Lars Levi Laestadius. Auttaisiko se? Uskonto on aika laaja käsite! Eikös Valamon luostari rakennettu 1800-luvulla, mitä se merkitsi itä-Suomen ortodokseille? Onko uskonto rajattu mitenkään - evlut vai ortodoksit, tai kaupunki/ maaseutu? Tuollainen etsiväntyö on kivaa, menestystä!
PS
Tuli mieleen että oliko tuolloin, suuriruhtinaskunnan aikaan, ortodoksinen usko virallinen valtionuskonto, vai mikä oli Venäjän tapa? Tule ap kertomaan mitä löytöjä teet. Kiinnostaa!