Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

uskotteko si-rokote-erien tasa-laatuisuuteen

Vierailija
13.11.2009 |

On silmäänpistävää ettei rokotekäytäntöä voida tehdä nyt kuten Suomessa ennen, vaan jokaiseen kansalaiseen pistetyn rokotteen erätiedot pitää saada heti tietokoneelle. Tämä hidastaa rokottamista huomattavasti ja THL ei varmasti tee rokote-erän tiedolla muutoin mitään, mutta hiattavaikutuksen sattuessa lääkefirma haluaa siitä tiedon. Jos kaikki erät olisivat ihan samanlaisia, ei varmasti tarvittaisi erätietoa. Kiireaikataulun takia eriä tuskin vastaanottomaissa tutkitaan, joten on ihan mahdollsita että tämän kokeilun yhteydessä lääkefirma testaa laajassa mittakaavassa erilaisia lisäaineita esimerkiksi. Milloin muulloin lääkefirmalla olisi yhtä hyvä mahdollisuus näin tehdä ilman omaa vastuuta kun vastuussa on nyt vastaanottajavaltiot, eikä lääketehdas itse.



Eli voisiko olla että osa rokote-eristä olisi tehokkaampia kuin jotkut toiset ja vastaavasti jotkut erät olisivat sivuoireiltaan lievempiä kuin toiset?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olihan lintuinfluenssa-rokotteeseen eksynyt elävää virusta.

Vierailija
2/5 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olihan lintuinfluenssa-rokotteeseen eksynyt elävää virusta.

Onko tämä tieto totta, tuosta lintuinfluenssa rokotteesta??

Luulen nimittäin että nytkin on käynyt samoin. Nuo pari kuolemantapausta, joissa sairastunut oli rokotettu: luulen että saivat sen KUITENKIN juuri rokotteesta! Olivat perussairaita / pieni lapsi, ja rokote ehkä vaikutti heihin vahvemmin.

Varmaan rokotetehdas sössinyt ja jossain erässä onkin ELÄVÄÄ virusta, joka aiheuttaa tuon.

Ja haluaisin nyt ÄKKIÄ tietää

- onko näiden rokotteen saaneiden kuolleiden rokote-erän numero tsekattu, ovatko ehkä samaa erää?

- ja uskallanko ottaa alkuviikosta pikkulapsilleni tuon rokotteen, koska alan todella epäillä sen turvallisuutta (tai sitten tehoa, kannaattaako silti ottaa vs. riskit...)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse asiassa voisin jopa lyödä vetoa sen puolesta että eivät ole tasalaatuisia.

Eiväthän muutkaan rokotteet ole.

Vierailija
4/5 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

aiemminkin . en oo vaa viittiny av-mammoja hysterisoida asialla

Vierailija
5/5 |
13.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kirjataan eränumero, pistoskohta. tämä kirjaamiskäytäntö ei ole keksitty vain sikainf.rokotusta varten.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi yksi