Monetko yt:t pitää kohdata?
Tässä kohta kymmenkunta ammattia opeteltu kun aina tulee yt:t ja uudelleen kolulutus ja sitten uuteen töihin odottelemaan seuraavia yt-neutotteluja ja uuteen ammattiin ja sitä rataa...
50v ja taas aloituspalkalla ilman ikälisiä ja koeajallakin eikä muuten koskaan pääse kertymään lomiakaan.
Ei enää jaksaisi kouluttautua seuraavia yt-neuvotteluja varten, oiskohan mitään varhaiseläkeputkea olemassa?
Kommentit (6)
tää jengin kierrätys on hyvä keino pitää työntekijät aloituspalkoilla eikä tarvitse ikälisiä ja muitakaan maksaa ja saadaan luotua ihmisille kurjuutta ja veemäisyyttä ja miljardeja takoville yrityksille vielä vähän lisää voittoa
"seuraavaksi sovitaan ihan vaan paikallisesti että jokaisen palkka tippuu ihan peevelisti ja tehdään ne irtisanotunkin työkaverin työt"
Eläkeputki on poistettu, sitä ei enää ole. Miksi kouluttaudut koko ajan väärille aloille?
Mä lopetin varmaan viidensien jälkeen laskemasta. Tosin itselleni ei tullut irtisanomislappua kertaakaan, kerran oli lähellä, mutta silloinkin pelastuin toiseen yksikköön.
Kun kaikkien palkat on huonot tai korkeintaan keskitasoa niin ei täällä talouskaan kasva. Ei ihme että kaikki vauraus tulee vientimarkkinoilta.
Meillä pistettiin viimeksi yt:eissä ihan väärät ihmiset pois. Nuoret ja osaavat irtisanottiin, osa alkoi lähteä itse jo heti, kun yt-ilmoitus tuli. Yksikään lähtijä ei vähentänyt irtisanottavien määrää, joten sitten irtisanottiin opintovapailla olevat yms. jotka olisivat (ehkä) tulleet takaisin siinä vaiheessa, kun rekrytarvetta taas oli. Sihteerit irtisanottiin, esimiehet irtisanottiin.
Pian piti alkaa palkata uusia esimiehiä, kun johtajia ei kiinnostanut hoitaa jotain kesälomatappeluita, eikä ollut aikaakaan, kun aikaa meni kokousten varaamiseen yms.
Sen jälkeen alettiin myydä firman omaisuutta.
Nyt on uudet yt:t päällä.
Pääasia että on aina jossain koulussa tai jossain eikä kortistossa niin tilastot kaunistuu, ei sillä että tekeekö koskaan mitään hyödyllistä, ole mitään väliä, ainakaan nykyisillä säännöillä.