Työttömyysturva pitää lopettaa
Eiköhän yli 300.000 työtöntä saa vipinää tossuihinsa, kun työssäkäyvät lopettavat heidän elättämisensä.
Kommentit (10)
Jos yhtään lohduttaa niin ne 300.000 työtöntä saavat yhteensä vähemmän tukia kuin 50.000 maanviljelijää. Ja yritystuet ovat suuremmat kuin työttömyystuet ja maataloustuet yhteensä.
Osa heistä on jo yrittänyt kovastikin löytää työtä, mutta heidät on torjuttu. Mitä luulet tapahtuvan, jos heille ei anneta edes perusedellytyksiä elämään?
Pitäisi ryöstellä mummoja sitten eikä se olisi kenestäkään kivaa
Niinkö luulet? Ne rikkaiden puolisot jotka nytkin nostavat päivärahaa huvikseen jatkavat sohvalla makaamista ja me köyhät jotka tähän asti ollaan juostu työkkärin pupu kursseilla ryöstettäisiin sitten sinut ja kaltaisesi että saatais ruokaa pöytään.
Sinähän syöt minun paskaa vertauskuvallisesti, halusit tai et. Mitä meinasit tehdä asialle? Ruikutat vauvapalstalla, kuten tähänkin asti?
Ap on oikeassa! Kaikki tuet paitsi toimeentulotuki pitäisi lopettaa. Näin tuki kohdentuisi sinne missä sitä tarvitaan .
Vierailija kirjoitti:
Jos yhtään lohduttaa niin ne 300.000 työtöntä saavat yhteensä vähemmän tukia kuin 50.000 maanviljelijää. Ja yritystuet ovat suuremmat kuin työttömyystuet ja maataloustuet yhteensä.
Ja hallitus ei tee millekään tuille mitään. Veronmaksaja kärsiköön nahoissaan.
Siitä seuraisii niin paljon levottomuuksia että lasku olisi loppujen lopuksi suurempi.
Hieno idea. Miljoonan elätin joukosta löytyy 10 000 tapausta, jotka ovat tarvittaessa valmiina grillaamaan sinut ja sukusi ruoakseen.
Ensiksi pitäisi päästä eroon toimeentulotuesta. Sitten voidaan alkaa kohtuullistaa työttömyysturvaa.