Nyt tuli ero ja 12-vuotias haluaa muuttaa isänsä ja hänen uuden naisensa luo
Tuntuu ihan järjettömän pahalta, mutta en tietenkään halua vaikuttaa lapsen päätökseen. Poika on aina ollut läheinen isänsä kanssa, mutta ei kovin paljon tykkää uudesta "äidistään".
Miten tämän asian kanssa edes pystyy elämään? 😢
Pari kuukautta sitten sain myös töistä ilmoituksen, että he eivät enää tarvitse minua siellä. Laiha lohtu on se, että en ollut ainoa irtisanottu.
Kommentit (68)
Sitten annat lapsen muuttaa isän luokse, ja käy sinun luonasi viikonloppuisin.
No voi olla että jää nopeaksi muutoksi jos ei tykkää isän uudesta akasta. Palaa takaisin sun luo ennen pitkää.
En antaisi vaan 50-50
Isäkin ja uusi muija lienee samaa mieltä
Antaa mennä ne saa elatusmaksut sulta ja lapsilisät .
Mulla poika kanssa halusi muuttaa isänsä luo, mutta en suostunut. Isäkään ei lopulta halunnut haastaa mua käräjille, joten sain pitää lapseni pääosin.
Näin ne äidit verottaa lapset isästä ja isää syytetään
Yritä ajatella positiivisesti. Muutto nyt ei tarkoita sitä, että lapsi asuisi aina isällä. Voi haluta muuttaa myös takaisin. Saat ne parhaat hetket kun arjen kuormitus jää pois, voitte paremmin keskittyä yhdessä olemiseen ja tekemiseen. Työttömyys ei vaikuta lapsen elintasoon niin suorasti kun jos olisit lähihuoltaja. Eli vähemmän stressiä tulojen vähentymisestä (teoriassa ainakin).
Ja pieni vinkki; jos lapsi kertoo naisystävästä huonoja puolia ja valittaa esimerkiksi tämän laittamista säännöistä, älä lähde haukkumaan naista. Kuuntele, ole myötätuntoinen ja anna vinkkejä miten haitat saisi pienemmiksi, voit vaikka neuvoa miten asiasta saisi neuvoteltua tai jos asia on pieni, ohjeistaa tekemään mitä pyydetään. Tarvittaessa puhu lapsen isän kanssa. Haukkumisesta ja kauhistelusta ei seuraa mitään hyvää, lopputuloksena vaan turhaa vastakkain asettelua.
Ja mitä omituista tässä on? Hyvä jos viihtyy siellä. Sitten vaan elatusmaksuja makselet heille.
2/5, 4/5 jos olisit jättäny noi työ jutut pois.
Poika on jo 12v, 6v kuluttua jo täysi-ikäinen. Anna pojan päättää, kyllä se sun luo muuttaa, jos ei tule äitipuolen kanssa toimeen.
Vierailija kirjoitti:
En antaisi vaan 50-50
Isäkin ja uusi muija lienee samaa mieltä
mistä tiedät?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mulla poika kanssa halusi muuttaa isänsä luo, mutta en suostunut. Isäkään ei lopulta halunnut haastaa mua käräjille, joten sain pitää lapseni pääosin.
Noinhan laki suomessa toimii. Nainen saa haluamansa. Yleensä nainen haluaa lapsen vain elatusmaksujen vuoksi. Kiva saada mieheltä rahaa ja yksikään nainen ei ikinä suostuisi maksamaan miehelle mitään.
Nämä lapsettomien, katkerien sinkkumiesten kommentit saa aina nauramaan ääneen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sinua ei halua mies eikä lapsi eikä työnantaja. Mitä siitä voisi päätellä?
Että sinä olet typerä alistaja.
Luonnollinen vastaus naiselta : Muiden vika !
Poika voi hyvinkin haluta kasvaa miehen kanssa nieluummin kuin naisen. Se uusi nainen on kuviossa pakollinen paha.
Anna rakkautta ja hoivaa sen verran kuin haluaa vastaanottaa.
50-50 minäkin ehdottaisin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Poika voi hyvinkin haluta kasvaa miehen kanssa nieluummin kuin naisen. Se uusi nainen on kuviossa pakollinen paha.
Anna rakkautta ja hoivaa sen verran kuin haluaa vastaanottaa.
50-50 minäkin ehdottaisin.
Kun lapsi ei halua asua äitinsä kanssa, pitää vähintään tinkiä tuo 50-50 ja sitten vähitellen myrkyttää lapsen välit isään.
Et sitten ymmärrä, mitä verbi ehdottaa tarkoittaa.
Se voi olla ihan hyväkin, että asuu isällään.
Pystyt hakemaan rauhassa uutta työtä, ehkä jopa kouluttautumaan.
Uusien miesten tapailu on myös helpompaa.
Ajattele hyviä puolia.
Ihan jäätävän ilkeitä kommentteja taas tässä ketjussa. Mikä porukkaa vaivaa?
Mitä pojan isä sanoo?
Säälittää poika jo etukäteen, jos isä haluaakin bylsiä rauhassa uuden naisensa kanssa ilman, että kotona on teräväkorvainen varhaisteini.
Lapsi voi esittää toiveita, mutta vanhemmat ratkaisevat, miten toimitaan. Siksi monen esittämä 50-50 on hyvä lähtökohta keskustelulle.
Hmm. 50-50 ei sitten ole mahdollista?