Olen laihtanut 7kg. Nyt olen 165cm75kg. Kaikki ovat alkaneet kehoittamaan syömään!!! Mitä helvett*ä olen vieläkin ylipainoinen
Kaikki tuttavat tuijottavat kroppaani ja lässyttävät minulle, kuin sairaalle ja syö syö. Jaksatko varmasti kantaa tuon.
Näytän mielestäni melko hoikahkolle nyt, mutta luulin sen olevan vain tottumattomuutta uuten vartaloon.
Pitäisikö minulla tosisan olla 20kg ylipainoa, että näytän hyvältä?
Kommentit (25)
Jos ihmiset on tottuneet isompaan sinuun, niin on vaikea sulattaa laihtumista ja voivat oikeasti olla huolissaan.
Älä välitä.
Ovat katkeria.
Jatka laihdutusta vielä jonkin verran.
Ovatko nämä tuttavasi itse ylipainoisia? Ylipainoisempia kuin sinä itse?
Sanoisin, että kyllä tuo loppuu, tai ainakin vähenee, kunhan he tottuvat muuttuneeseen ulkomuotoosi.
Näytä heille, että pystyt samaan kuin ennenkin, tai jopa enempään. Äläkä päästä painoasi nousemaan takaisin entisiin lukemiin.
Tsemppiä.
Pitäisikö vältellä niitä hokijoita. Heidän pitäisi myös ajatella sinun tunteitasi ja vointia, ei vain hokea aivottomana jotain lausetta. Sinun syöminen ei kuulu muille tai mitat.
Joo ovat tod. näk. itse lihavia. Olet vielä ylipainoinen joten tsemppiä laihduttamiseen!
Mä olen laihduttanut yli 10 kiloa, eikä kukaan ole edes huomannut =(
Ovat kateellisia, kun olet onnistunut laihtumaan ja he eivät ole. Tai jos esim puoliso hokee tuota, hän voi pelätä, että jätät hänet, jos tulet hyvännäköiseksi ja saat helpommin parempia miehiä.
Höpö,höpö, kukaan ulkopuolinen ei huomaa sinusta noin pientä painonpudotusta, ellet itse sitä julista kylillä.
Silmä on tottunut lihavuuteen, tai pelkäävät näyttävänsä sun rinnalla lihavammilta/rumemmilta kuin aiemmin.
Mulle kävi sana kun laihduin 85:stä 77 kiloon. Pituus 163 cm.
Näin lyhyillä tuollainen painonpudotus näkyy, tiedoksi hänelle joka sitä epäili.
Olen saman pituinen, paino 67kg. Lihoin koronakiloja ja nyt laihdutan kun housunvyötärö tursuaa ja housut kiristää reisistä. Tavoitteena väh. 7kg pudotus, mutta mieluusti kymppi eli siihen mistä lähdin kiloja keräämään. Jos lisäisin nykyoloon 8kg niin en kyllä mitenkäänpäin näyttäisi hoikalta.
Mä olin joskus joitain kiloja normaalipainon yläpuolella kun kaveri kysyi hotellin aamupalalla, että miten ihmeessä minä voin syödä pekonia jne. ja pysyä silti noin hoikkana... Nauroin, että on tässä kymmenisen kiloa ylimääräistä siihen sopivaan painoon ja se on juuri sen aiheuttamaa, että mm. pekoniaamiainen maistuu.
Kyllä, olet edelleen ylipainoinen.
Luisevaa kroppaa pitääkin kehoittaa.
Vierailija kirjoitti:
Ovat kateellisia, kun olet onnistunut laihtumaan ja he eivät ole. Tai jos esim puoliso hokee tuota, hän voi pelätä, että jätät hänet, jos tulet hyvännäköiseksi ja saat helpommin parempia miehiä.
Juuri näin. Oma puolisoni sanoi suoraan hankittuani kauniit hiukset, että älä nyt sitten ylpisty liikaa.
Saattavat olla kateellisia. Ethän laihduta muiden takia? Niinpä. Joten sinä itse päätät mihin painoon pyrit ja missä on hyvä olla. Painoindeksi on aika laaja, voit valita mihin kohtaan sitä haluat sijoittua. Itse hilaisin keskiarvolle tai sen alle.
Tämän lisäksi mittaa vyötärönympärys. Naisella sen pitäisi olla aina alle 80 cm. Pyri siihen.
Älä laihduta ulkonäön takia tai kuuntele "olet paremman näköinen jos..". Tee asioita TERVEYDEN tähden.
Jätä huomiotta. Laihdutin viime vuonna ja alkoi kyselyt syönkö lainkaan ja kommentoinnit, että olen vain luuta ja nahkaa. Sukuni huolestui voinnistani. Olen 70kg ja 175cm.
Katkeria ja kateellisia. Työpaikalla aina vanhemmat työkaverinaiset jaksoi päivitellä laihuuttani ja pyörittelivät silmiä jos söin vaikka salaattia, enkä 500g kinkkukiusausta majoneesisalaatilla kuten he.
N170cm/58kg
Vähän samaa täällä. Nyt painan n. 70kg ja olen 158cm. Lähtöpaino oli 30kg enemmän. En ajatellut alkaa mättämään kehoituksista ja painostuksesta huolimatta, tiputettavaa on vielä 10kg. Jostain syystä nämä ruuan tuputtajat ovat itse läskejä eikä laihdutus ole onnistunut, ainakaan pysyvästi. 😉
Joidenkin kroppa vain näyttää paremmalta vähän pyöreämpänä.