Menee aina sukset ristiin tietyn ihmistyypin kanssa.
Alkoi siitä kun peruskoulussa koulun suosituimissa tytöissä herätin aivan valtavaa inhoa ja kiusaaminen oli julma. Olin aina naurun aihe. Vielä aikuisena minulle on virnuiltu siitä kun tykkään askartelusta.
Tämä samaa jatkuu aikuisena eri ympäristöissä. On tapahtunut paljon negatiivisia asioita jotka toistavat samaa kaava.
Jokaikisessä työ tai myös muissa ympäristöissä on tämä sama ihmistyyppi hyökännyt verbaalisesti kimppuun, yrittänyt savustaa ulos.
En tiedä onko ulkonäöllä mitään tekemistä asian kanssa mutta sattuu aina olemaan urheilullinen, hoikka, vaaleetukkanen, ruskettunut ihmistyyppi joka on hyvin suosittu joka paikassa.
Jostain ihmellisestä syystä joudun aina kohtaamaan näitä tyyppejä ja aiheutan heissä aivan valtava inho jo heti alusta lähtien. Mikä on?
Olen oman polun kulkija, olen siisti, rauhallinen ihmistyyppi. Minulla ei ole edes somea.
Kommentit (16)
Osaako joku sanoa mitään? Vastaan mielelläni kysymyksiin. Tämä tilanne on todellinen ja ihan muutkin ovat huomanneet.
Itse en ymmärrä pinnallisia ihmisiä, eikä pinnalliset ihmiset ymmärrä minua. Kaikkien henkilökemiat eivät vain osu kohdilleen ja osa haluaa haastaa riitaa vaikka kuinka itse käyttäytyisi hyvin. Pahoinpitelevään huonoon käytökseen työpaikalla ja oppilaitoksissa tulisi kylläkin puuttua, muuten jätän omaan arvoonsa.
Betat haastaa riitaa koska olet Alfayksilö.
Ehkä tiedostamattasi lähetät inhon viestejä näille henkilöille, jotka muistuttavat lapsuuden kiusaajiasi? Saatat olla torjuvan ai kateellisen tai ylimielisen tuntuinen ja siitä kaikki sitten alkaa?
Oletko kokeillut muuttaa omaa suhtautumistapaasi? Entä jos seuraavalla kerralla yrität olla toista osapuolta kohtaan ystävällinen ja kiinnostunut? En mitenkään usko, että kaikki vaaleat ja hyvin ruskettuvat ihmiset olisivat kiusaajia.
Vierailija kirjoitti:
Betat haastaa riitaa koska olet Alfayksilö.
lol tää femcelli on alfa? mees nyt sun satiirin kanssa :D
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Betat haastaa riitaa koska olet Alfayksilö.
lol tää femcelli on alfa? mees nyt sun satiirin kanssa :D
LOL itelles. Kyllä se vaan on totta.
Suhtaudut heihin valliiksi vihamielisesti, mikä vaikuttaa siihen, kuinka tulkitset heidän tekemisiään ja tekemättä jättämisiään.
Millainen ihminen aikuisena virnuilee askartelusta? Johan harrastuksia löytyy laidasta laitaan.
Jätät omaan arvoonsa ne. Musta tuntuu, että aiemmin mun oli tosi vaikeaa kommunikoida naisten kanssa. Olin hoikka ja laittauduin kevyesti, miehiltä tuli paljon huomiota. Itse vaan keskustelin näiden miesten kanssa, mutta aiheutti jotain mustasukkaisuutta. Nyt, kun olen lihonut 10 kg, hiukset saaneet kasvaa luonnolliseen väriinsä ja muutenkin rennot vaatteet usein päällä, olen huomannut ettei samanlaista muuria enää tunnu naisten kanssa olevan.
Sinähän sen sanoit, olet oman tiesi kulkija. Lampaat katsovat sua kieroon, koska et sovi heidän kapeakatseiseen maailmankuvaan. Olet erilainen ja itsenäinen, eli "uhka", koska sun kanssa toimiessa ei päde samat sosiaaliset säännöt kuin millä he ovat tottuneet pelaamaan.
Taas jälleen sensuuroidaan viestejä ja sitten varmaan puhutaan että Suomi on ns vapaa maa.
Vierailija kirjoitti:
Sinähän sen sanoit, olet oman tiesi kulkija. Lampaat katsovat sua kieroon, koska et sovi heidän kapeakatseiseen maailmankuvaan. Olet erilainen ja itsenäinen, eli "uhka", koska sun kanssa toimiessa ei päde samat sosiaaliset säännöt kuin millä he ovat tottuneet pelaamaan.
Eli alfa jonka läsnäolon betat tuntevat uhkana.
Jotkut vaan etsii maalittamisen kohteita missä ikinä liikkuvatkin, se on vallanhalua ja pahimmillaan ihmiskauppaa.
En sano, että tää on ap:n tilanne, mutta oon nähnyt ihmisiä, jotka ottaa minkä tahansa sanomisen negatiivisesti. Harrastatko askartelua = virnuilua silloinkin, kun se on tarkoitettu täysin hyväntahtoiseksi kommentiksi.
Hmm. Onko keskustelupalsta somea?