Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pyöräilytapahtuma Helsingissä autottomana päivänä! KUTSU

Vierailija
07.09.2009 |

Autottomana päivänä on tällainen tapahtuma, kaikki äidit ja isätkin mukaan :)



KRIITTINEN PYÖRÄRETKI

tiistaina 22.9. 2009 Helsingissä



Kokoontuminen Havis Amandan patsaalla klo 17.00.



Pyöräilemme niillä Helsingin tieosuuksilla, joissa liikennejärjestelyt pyöräilijöiden kannalta ovat kaikkein huonoimmat. Samalla näytämme, että pyöräilijät muodostavat kriittisen massan, joka tulee huomioida liikennesuunnittelussa ja kaupungin rakenteessa. Ei käy laatuun, että vuodesta toiseen tuetaan eri tavoin yksityisautoilua, joka saastuttaa ilman ja tekee muiden kaupunkilaisten elämän hankalaksi. Autoistaminen uhkaa siirtää elämän kaupungista kehäteiden varsille ostoskeskuksiin.



Autoille varattua tilaa tulee saada pyörien käyttöön. Huonosti suunnitellut pyöräreitit, huonokuntoiset pyörätiet ja lähes täydellinen pyöräkaistojen puute osoittavat, että pyörä nähdään lähinnä liikkumis- eikä liikennemuotona, vaikka samalla puhutaan pyöräilymäärien kaksinkertaistamisesta.



Kriittisen pyöräretken reitti on vähän yli kymmenen kilometria pitkä ja saattaa kiertää esimerkiksi Töölön, Meilahden, Rautatieaseman, Kallion, Sörnäisten ja Kruununhaan kautta.



Tervetuloa!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme kaksi