Miksi minä olen lihonnut aina imetysaikana?
Olen syönyt aivan samalla lailla kuin aina, en herkuttele. Painoa on aina tullut lisää imetysaikana. Vauvat ovat olleet huonounisia ja syöneet yölläkin tiheään, että luulisi painon putoavan nopeasti. Kun imetykset ovat vähentyneet tai kokonaan loppuneet, n paino aina pudonnut nopeasti normaaliin lumkemiin.
Kommentit (8)
Silloin ihmettelin asiaa ja ajattelin etten omasta mielestäni syönyt paljon mutta sitten kun imetys loppui, ruokahalu pieneni ja makeanhimo hävisi. Eli kyllä mulla ihan selkeästi syömisestä johtui.
olleet koko ajan tissillä. Mutta eikö imetys vie tosi paljon energiaa?
Täysimetys muistaakseni noin 500 kcal / päivä. Mutta helppohan tuo on tietysti syömällä täydentää, ihan huomaamattaankin.
Olen yrittänyt syödä hyvin ja riittävästi(paljon...), jota maitoa tulisi paljon. On ehkä pikkasen mennyt överiksi...
Meillä ei ole koskaan herkkuja. Ekan imetysajan jälkeen ole 2 seuraavan vauvan kanssa mitannut syömiseni ja samaa perusruokaa on ollut koko ajan.
imetys saattaa lisätä törkeästi ruokahaluja ja oplet huomaamattasi syönyt silloin normaalia enemmän. Turha väittää muuta, koska imettäminen nyt ei vaan lihota vaan se mitä suuhusi laitat!
Se on lihonut, ei lihoNNut.
Strassitilassa ihmisen rasva-aineenvaihdunta muuttuu ja elimistö alkaa säästää rasvaa pahan päivän varalle.
Eli jos syöminen ei ole lisääntynyt niin sitten olet liikkunut vähemmän.