Aistiyliherkkien/asperger/sensorisen integraation ongelmia omaavien lasten vanhemmat. Millaisia lapsenne oli ennen diagnoosia?
Tarkoitan vauvana ja pienenä lapsena. Oliko lapset jotenkin ”epätyypillisiä”, oliko arki haastavaa ja miten se ilmeni? Epäilittekö varhain että kaikki ei ole ihan kunnossa? Miten itse jaksoitte? Mikä asia lopulta johti tutkimuksiin ja diagnoosiin? Olisiko jälkikäteen ajatellen lapsesta voinut jo varhain tietää mikä on ”pielessä”?
Omaa tilannettamme tässä mietin ja olisi mukava kuulla kokemuksia joihin peilata omaa lasta.
Kommentit (6)
Säikky herkästi (ja pitkään!) itkevä vauva. Toisaalta lapsentahtisesti kun elettiin (oli eka lapsi) niin ihan ok. Hoidossa 1,5v-6v arka, itkuinen, sosiaaliset taidot heikohko verrattuna moniin muihin, vetäytyi ja töksähti helposti. Osasi myös leikkiä jos sai kahdestaan olla tai hyvin pieni ryhmä. Ryhmäleikit, pelit ja ulkoilut oli hänelle haastavia, vetäytyi pois ja itki usein. Kun oli monesti nähnyt mitä tehdään ja miten nii ehkä meni mukaan.
Toisen ketjun ap. kirjoitti:
Säikky herkästi (ja pitkään!) itkevä vauva. Toisaalta lapsentahtisesti kun elettiin (oli eka lapsi) niin ihan ok. Hoidossa 1,5v-6v arka, itkuinen, sosiaaliset taidot heikohko verrattuna moniin muihin, vetäytyi ja töksähti helposti. Osasi myös leikkiä jos sai kahdestaan olla tai hyvin pieni ryhmä. Ryhmäleikit, pelit ja ulkoilut oli hänelle haastavia, vetäytyi pois ja itki usein. Kun oli monesti nähnyt mitä tehdään ja miten nii ehkä meni mukaan.
Kiitos kun kommentoit. Mikä diagnoosi teille tuli? Ap
vauvana itki paljon, nukkui lyhyitä, katkonaisia pätkiä. Parin vuoden iästä eteenpäin oli hyvin touhukas ja sosiaalinen, mutta karttoi kovia ääniä. Syöminen oli aina huonoa. Vain tietyt ruoat meni ja sama jatkuu vielä isona. Pukeminen oli hankalaa, ja vaatteet tuntui olevan aina huonosti ja puristi ja kiristi. Tämä näkyy edelleen siten, että on tosi tarkka mitä on ihoa vasten ja esim materiaaleista ja saumoista. Herkkä kuumalle, herkkä kylmälle. Viihtyi tuntikausia uppoutuneena leikkeihin ja legojen rakenteluun. Myohemmin pelaamiseen.
aistiyliherkkyys diagnoosi tuli eskarissa, josta tuli aloite tutkimuksiin. add vasta yläkoulussa, kun tarvitsi tukea keskittymiseen. Alle kouluikäisenä olisi luullut adhd, kun oli niin vilkas. aspegerin piirteitä on myös paljon. Tiesin toki aina että lapsen käytös poikkesi ”normaalista”.
Hänen sosiaalisten taitojen ongelmansa ilmeni, kun hän meni päivähoitoon 2,5-vuotiaana. Ei puhunut siellä kenellekään, hoitajat luulivat, ettei hän osaa puhua, vaikka hän oli oppinut ekat sanat poikkeuksellisen aikaisin, puolivuotiaana. Ei myöskään leikkinyt muiden lasten kanssa.
Kotona en ollut huomannut mitään ihmeellistä, oli kumminkin päiväkotiin mennessään vielä niin pieni, että vastavuoroinen leikki on sen ikäisenä muutenkin vasta muotoutumassa. Pari vuotta vanhemman isosiskonsa kanssa leikki hiukan, mutta enimmäkseen peuhuleikkejä.
Dg aspergerin syndrooma. Kokeiltiin vuoden ajan sensomotorista kuntoutusta, kun hän oli nelivuotias, mutta siitä ei ollut hyötyä.
Mielelläni kuulisin kommentteja niiltäkin, jotka epäilivät jotain tuollaista lapsen ollessa pieni mutta tilanne helpottui lapsen kasvaessa niin että syytä mihinkään selvittelyihin ei enää ollutkaan ja huoli oli aiheeton. Ap