Kirkkohäät - haluan kulkea oikealla puolella!
Minulle ei ole selvinnyt, miksi kirkossa sulhanen (mies) saa kulkea oikealla puolella ja morsiamen pitää kulkea vasemmalla. Itse kävelen aina kaikkialla oikealla, ja mun mies kulkee vasemmalla. Tietääkö joku, miksi kirkossa mies saa häissä kävellä oikealla? Jostain syystä minulle on äärettömän tärkeää, että olen oikealla puolella.
Kommentit (2)
Aikanaan se kirkon vasen puoli oli naisten puoli, jossa naiset istuivat. Ja koska se oli alttarilta katsottuna oikea puoli, niin se oli arvotettu puoli, kunniapuoli yms.
Ajatuksena on myös ollut, että kun pari palaa avioliittoon vihittynä, niin vaimo on silloin oikealla ja kunniapuolella. Miehenhän pitäisi olla vaikka kuolemaan vaimonsa puolesta. Siksi vaimo on kunniapuolella. Vihittäessä nainen on miehen sydämen puolella.
Nämä ovat tapoja. Niillä ei sinänsä ole merkitystä avioliittoon vihkimisellä.
Sydämen puolelta kunnian puolelle. Pääset oikealle alttarilta lähtiessä.