Voiko tämä urbaanilegenda olla totta?
Siis että joillakin synnytyksen jälkeen paikat olisivat "kiristyneet"?
Kommentit (20)
kyllä se 15vee tytsillä on tiukin repikääs siitä horot
kun koko ajan tuohon törmää keskustelupalstoilla. Haluaisin tietää voiko se olla totta.
ap
imetyksen myötä. Eivät riipahtaneet lainkaan, mutta sain imetyksen myötä kauniisti nöpöttävät ja kosketusherkät nännit entisten lättänöiden ja hieman sisäänvetäytyneiden nännien tilalle -> koko rinta näyttää kauniimmalta ja jopa kiinteämmältä. Imetin 9 kk.
Maaseudun asukeille nämä asiat on selviä, kun katsovat rinnan hiehoja ja poikineita lehmiä.
Mutta minulla palautui toisen lapsen synnytyksen jälkeen alapää samanlaiseksi tiukkuudeltaan. Nyt kun olen 5 lasta synnyttänyt ja ehkä ei ole aivan samanlainen kuin toka synnytyksen jälkeen mutta ei kaukanakaan. Kun vaan muistaa jumpata niin ihan hyvä on jo nyt.
alapää mulla ainakin muuttui herkemmäksi synnytysten myötä. siis hyvällä tavalla herkäksi. saan mahtavia melkein tajun vieviä orgasmeja yhdynnässä.
Ole onnellinen - 50% suomalaisista naisista lopettaa kokonaan seksi synnytyksen jälkeen.
Ole onnellinen - 50% suomalaisista naisista lopettaa kokonaan seksi synnytyksen jälkeen.
seksi muuttui paremmaksi, myös miehen mielestä. Jotenkin mun alapää muuttui tuntoherkemmäksi tai jotain.
kiristyneet mutta edelleen todella tiukat paikat 4 lapsen alatiesynnytyksistä huolimatta:)
kiristyneet mutta edelleen todella tiukat paikat 4 lapsen alatiesynnytyksistä huolimatta:)
seksi muuttui paremmaksi, myös miehen mielestä. Jotenkin mun alapää muuttui tuntoherkemmäksi tai jotain.
Mieheni mielestä olisi outoa, ellei kolmen yhteisen lapsen odottaminen ja synnyttäminen näkyisi ja tuntuisi vartalossani.
syynä arpikudos joka on normaalia kudosta joustamattomampaa (II asteen repeämät + välilihan leikkaus).
Yhdyntä oli aika hankalaa noin vuoden verran kun ei meinannut penis mahtua sisälle.
Siihen on tullut syvyyttä ja tosiaan minulle aivan uusi skaala nautintoa herkistymisen ansiosta.
tosiaan paranee, mutta harvoin kai ne paikat itsestään kiristyy.
Toki jos vasta sitten oppii käyttämään lantionpohjan lihaksiaan, niin sillähän voi miehellekin tehdä asioita.
ettei se kaikilla paranna seksiäkään tuo synnytys..
Maaseudun asukeille nämä asiat on selviä, kun katsovat rinnan hiehoja ja poikineita lehmiä.
Legendaa on myös se että kätilö käyttää etusormea mittana kursiessaan pahimpia repeämiä.
kireyden määrittelee...
Toki emättimen ulkonäkö muuttuu ja emätin venyy, mutta toisaalta moni löytää pimppilihakset vasta synnytyksen jälkeen ja siksi emättimen puristusvoima voi synnyttäneellä olla ihan eri luokkaa kuin ennen synnytystä.
Itse ennen synnytystä en ollut kuullutkaan mistään "lemmenlihaksista" ja harrastin ahkerasti erilaisia jumppia (varsinkin erilaiset hypyt ovat todella pahaksi noille lihaksille, vaikka muuten kropalle hyvää tekevätkin!!!). Nyt taas kolmen lapsen synnyttäneenä olen treenannut vuosia ja voin kertoa että puristusvoima on tosiaan aivan eri planeetalta kuin teininä! Eli vaikka pimppi on toisaalta löystynyt, se ei kuitenkaan vaikuta negatiivisesti sillä pimpin lihasvoima on moninkertaistunut.
Tätä asiaa voi jokainen muuten selvittää ihan itse gynellä! Heillä on olemassa sellainen "patukka" joka mittaa lantiopohjanlihasten puristusvoimaa. Sillä kun ottaa tulokset normitilassa ja sitten vaikka vuoden parin päästä synnytyksestä kun on treenannut lihaksia ahkerasti niin saa ihan faktatietoa eikä tarvitse mutuilla netissä tai väittää toisia provoiksi!
...ellei se kokonaan lopu, niinkuin usein käy suomalaisille naisille.
katkeria miehiä taas "linjoilla"
...ellei se kokonaan lopu, niinkuin usein käy suomalaisille naisille.
Jahas katkeria miehiä taas "linjoilla"
Ite olen 8 lasta synnyttänyt ja alateitse kaikki. Viimeiseen synnytykseen asti kaikki ok. Viimeisen jälkeen mies tuumas, että alavärkkis on niin iso, kun seittemän leivän uuni.Sama kuulemma naiko vanhaa kinnasta vai mua. Yhtä lepsu ja voimaton. Treenannut olen joka lapsen jälkeen samanlailla. En ole koskaan naidessa mitään ihmeitä tuntenut alapäässä, vaikka mies on hyväillyt ja kaikkee muuta tehnyt siellä. Mies on kait sitten tuntenut ennen ,niin ainakin väittää.Välilihaa ei ole leikelty, kun ekalla kerralla. Parempi siis olla ilman ja antaa miehen käydä rakastajansa luona tarpeensa tyydyttämässä.