Paljonko teidä perhe saisi maksimissaan asuntolainaa, jos velkakatto tulee?
Velkakatto olisi 5 kertaa vuositulot.
Meillä se olisi 80000 x 5 = 400.000e,
huh, meidän talo maksoi vain 250000e
Kommentit (43)
Meillä aika samat tulot kuin aloittajalla, ja talon hintakin vastaava. Koen, että laina on meidän tuloihin suhteutettuna hyvänkokonen, hirvittäisi isompi - varsinkin sitten, kun korot jossain vaiheessa lähtee nousuun.
Saisin 306000e
Nykyinen laina on 180k ja sillä sai oikein kivan talon minulle ja lapsille.
800 000 euroa, mutta otamme lainaa omaa asumista varten enintään 150 000 euroa. Emme laita kaikkia munia samaan koriin eli varallisuutta on oltava myös pörssissä, metsässä, sijoitusasunnossa, käteisenä yms.
Meillä olisi yli 700 000. Ihan älytöntä sellainen laina, ei meillä ole ollut edes sadan tonnin lainoja, vaan on pikkuhiljaa edetty isompaan. Nyt on velaton iso omakotitalo.
En ole perehtynyt tähän velkakattoon ollenkaan, mutta ajatuksena tuntuu holhoamiselta.
Pankin kanssa olen aina asuntolainani sopinut ja edellisellä kerralla pystyin todistamaan kuinka olen pystynyt vuosikausia yli puolet palkastani panemaan joka kuukausi asunnon maksuun. Pienen yhden palkan talouden on tehtävä tarkkoja valintoja ja kaikkea ei voi saada. Valitsin asunnon ja luovuin muusta mukavasta.
En halua, että joku ulkopuolinen laittaa rajoja sille miten asiani hoidan, koska kykenen rajani ihan itse asettamaan.
N. 650 000. Itse olen keskituloinen, mutta mies tienaa yli 100 000 vuodessa.
Lainaa on nyt 350 000, joten hyvin ollaan marginaaleissa. Lainamäärä on joskus hirvittänyt, mutta tämän lainakattouutisoinnin myötä tuli huomattua, että eipä sitä tosiaan suhteessa tuloihin olekaan liikaa. Eikä lainan hoidossa ole ongelmia ollutkaan.
Olen yh ja tuloihini nähden saisin asuntolaina 250 000 eur. Nykyistä lainaa maksettavaa vielä 140 000 eur. Kysymys kuuluu että vaikuttaako myös ikä tuohon lainaan? Olen 50 -vuotias joten tuntuisi hullulta, jos saisin vielä noin suuren lainan
Ainakin 600k saataisi ja lainaa jäljellä vain vähän
Meillä olisi mahdollisuus yli 500 tonnin lainaan. Otettiin vajaa 10 v sitten 250 tonnia ja sitäkään ei kauhean helposti saatu ( tuolla logiikalla 5* vuositulot olisi ollut oikeus silloinkin 400 tonnin lainaan ) - aika korkea tuo määrä minusta on edelleen 🤨
450 000€.
Meillä on asuntolainaa jäljellä 15 000€ eikä todellakaan oteta lainaa enää.
Noin 800 000 €. Ei tulisi mieleenkään.
Melkein 500 000 e saatais. Onneks ei tarvita.
15 vuotta sitten otettiin 150 000 euron velka, siinäkin ihan riittävästi...
Aika korkealla on katto tosiaan, ei luulisi tuosta olevan harmia monellekaan. Itselle katto asettuisi 300000 euron pintaan eli samaan kohtaan mitä pankki jokunen vuosi sitten olisi tarjonnutkin ensiasuntoon uudelle asiakkaalle , joka on vieläpä yksinhuoltaja ja perheen ainoa tienaaja. En tietenkään ottanut noin isoa lainaa.
Jotain 1,2 miljoonaa.... Tuntuu aivan hirveltä määrältä ja ei ikinä kyllä otettaisi lähellekään... Nyt talolainaa jäljellä jotain 100 000e ja sekin tuntuu paljolta, kun pitäisi remppaakin tehdä (kylppäri, keittiö). Talon hinta ostaessa oli vähän yli 300 000e. Iso okt keskikokoisessa kaupungissa.
Vierailija kirjoitti:
En ole perehtynyt tähän velkakattoon ollenkaan, mutta ajatuksena tuntuu holhoamiselta.
Pankin kanssa olen aina asuntolainani sopinut ja edellisellä kerralla pystyin todistamaan kuinka olen pystynyt vuosikausia yli puolet palkastani panemaan joka kuukausi asunnon maksuun. Pienen yhden palkan talouden on tehtävä tarkkoja valintoja ja kaikkea ei voi saada. Valitsin asunnon ja luovuin muusta mukavasta.
En halua, että joku ulkopuolinen laittaa rajoja sille miten asiani hoidan, koska kykenen rajani ihan itse asettamaan.
Eihän tätä systeemi millään tavalla estä sinua asettamasta omia rajojasi. Sen sijaan se auttaa ja turvaa niitä, joilla on vaikeuksia hahmottaa omaa talouttaan.
Itse en ottaisi enää yli 50-vuotiaana katon mukaista uutta lainaa. Siinä iässä pitäisi alkaa jo nauttia niistä nuorempana maksetuista lainoista. 60-v omana tavoitteena on olla täysin velaton (ehkä joku autolaina johonkin väliin, toki).
Itse saisin 168 000 lainan nykytuloilla, olen 30-v. Tulevilla tuloilla (tutkinto) helposti lähemmäs 200 000. Katsotaan, tulenko koskaan sellaisia ottamaan (tavoite on, ettei).
Velkakatto tai ei niin en saa euroakaan. Asun yksin (vuokralla), ikää jo 53 v, määräaikainen työ, ollut lomautettuna ja alalla ei mene hyvin, tienaan alle 40 000 euroa vuodessa, ei varallisuutta ja harteilla ex-miehen tekemää velkaa, jota joudun maksamaan arviolta vielä 12 vuotta. Ehkä jostain korpi-Suomesta saisin asunnon ostettua mutta sieltä en saisi töitä. Ja tällä alalla ei etäduunia tehdä.
300 000 jos laitan vaimon pihalle. En tiedä mitä se tienaa.