Te, joilla lapset vuoroviikoin, onko se toiminut?
Olemme eronneet mieheni kanssa 2v sitten ja tähän asti lapset ovat olleet keskimäärin 3viikonloppua isällään kuukaudessa. Nyt lapset ovat 4,5v, 6v, 8v, 11v ja 14v.
Vajaa vuosi sitten mies löysi uuden naisystävän ja ovat nyt muutaman kuukauden asuneet yhdessä. Lapset eivät alkuun naista hyväksyneet (kun joutuivat jakamaan isänsä), mutta nyt sujuu jo paremmin. Nyt lasten isä kuitenkin haluaisi, että lapset olisivat molemmilla viikon tai kaks viikkoa kerrallaan. Periaatteessa tämä olisi ok, asumme lähekkäin eikä lapsilla ole kummankaan luota älytön matka kouluun tai harrastuksiin ja pk myös lähellä molempia.
Kuulisin mielelläni muiden kokemuksia, miten on käytännössä mennyt vuoroviikkosysteemi ja onko parempi, että ovat molemmilla viikon kerrallaan vai kaks viikkoa? Meidän välit ovat hyvät, ei ole kaunoja puolin tai toisin ja pystymme keskustelemaan kaikesta.
osaa sanoa kumpi olis parempi viikko vaiko kaks.
Meillä oli ensin vuoroviikkosysteemi, mutta se ei toiminut ex-mieheni käytöksen takia ja nyt lapset on isällään viikonloppuisin.