Suomessa suositut älytelevisiot narahtivat käyttäjien äänien kuuntelusta ja laitteiden urkkimisesta
Suomessa suositut älytelevisiot narahtivat käyttäjien äänien kuuntelusta ja laitteiden urkkimisesta, vaikka ne olisi laitettu pois päältä. Skannausten ja seurantojen lisäksi älytelevisiot tarkkailevat aktiivisesti myös sitä, mitä käyttäjä sen kautta katsoo. Niin sanottu ACR-järjestelmä (automated content recognition) ottaa näytöstä tasaisin väliajoin näyttökuvia, joista järjestelmä päättelee, mitä katsojan ruudulla pyörii. Vastaava data katsotusta sisällöstä ja ajankohdasta on kullanarvoista mainostajille.
https://www.tivi.fi/uutiset/a/2303bbf2-fd02-4751-85aa-14ac40646ed2?ref=…
Kommentit (9)
Itse omistan juuri tuon LG G5 mistä tuossa uutisessa puhutaan...
Aiheuttaa joten kuvotuksen tunnetta tämä joka paikkaan, jopa kotirauhan piiriin, ulottuva urkinta ja yksityisyyden loukkaukset.
Puhelin ja televisio on tuossa vierekkäin. Molemmat siis äänittävät kun piereskelen ja mainostajille tuo data on ilmeisesti niin kullanarvoista, että se pitää saada kahtena kappaleena vaikka sitten tietosuojalakeja rikkomalla.
Saa mun elämää urkkia, ei mitään väliä. Ei haittaa vaikka telkkari alkaisi ottamaan vessan pöntöstä pissaamisen jälkeen näytteitä jatkotutkimuksia varten. Ei ole minulta pois.
Ei yllätä. Usein olet esimerkiksi puhunut jonkun tavaran hankkimisesta, matkasta tiettyyn kohteeseen tms., mutta et ole vielä tehnyt hakuja ja tadaa kohta puhelimeen tai telkkarin sovelluksiin alkaa ilmestyä kyseisiä mainoksia.
Taitaa olla kaikissa suurvaltojen hallinnoimissa laitteissa seurantaominaisuudet mintissä. Laitteita, joiden taustoissa ei ole suurvaltoja, on todella vähän.
Älytelkut säätävät myös kuvan valoisuutta huoneen valoisuuden mukaan, joten niissä täytyy olla jonkinlainen valoa aistiva sensori, jota usein kameraksikin kutsutaan.
Eli LG tietää nyt, että katson jynkkyä kaiket päivät? O-ou.