Naapurin tukiperheellä oli tukilapset vappuna, ja nyt äitienpäivänä
Mitä mieltä olette? Ei ole provo, ja ei, en hakeudu lasun piiriin saadakseni itse joskus hoitoapua. Meidän kaupungissa ei ole vähennetty tukiperheiden luona käyntiä koronan takia, vaan samat lapset ravaa meidän pihalla ja ovella pari kertaa kuukaudessa.
Nyt on pakko anonyymisti sanoa, että millainen on perhe jossa lapset laitetaan äitienpäiväksi tukiperheeseen?! Vappukin vähän niin ja näin, yhteiskunnan varoilla sitten saavat juhlia. Mahtavaa.
Kommentit (15)
Ehkäpä niillä lapsilla ei ole äitiä ketä juhlia.
Et voi tietää mikä on tilanne. Eikös se ole hyvä että lapset saavat olla turvallisessa paikassa. Lasten äiti voi olla vaikka hiljattain kuollut? Tai perheessä on joku muu vaikea aika.
Me olemme olleet tukiperhe melkein 20v ja lapset vaihtuneet tietysti, mutta aika monessa perheessä ei juhlapäivät ole olleet perheen aikuisten mielestä este lasten tulla meille ja jouluakin on kerran ehdotettu.
Kokemusta on, että meni isänpäivä kerran ikäväksi, kun "isättömät" pojat oli meillä ja heille olikin yllättävän kipeä asia tämä isän juhlapäivä ja silloinnpäötin ettei kiusata lapsia eli sen jälkeen meillä ei ole otettu äitien tai isienpäivinä lapsia.
Lapsia en noin vain laiteta tukiperheeseen milloin sattuu vaan aikataulun pitää sopia molemmille osapu8lille. Lisäksi sopimuksessa sovitaan kuinka usein tukivierailuja on.Ja mistä tiedät minkälainen äkillinen kriisi tuettavan perheen kohdalle on sattunut?
T. Tukiperheenä toimiva
Kummastako aloittaja on huolissaan: lapsista vai yhteiskunnan varoista?
Ystäväni lapsilla oli vuosia tukiperhe. Lasten isä oli kuollut sairauteen. Äiti on opettaja, jolla ei ollut minkäänlaista tukiverkkoa auttamassa lasten kanssa. Äiti mm. lenkkeile korttelia ympäri puhelin mukana, jotta voi kiiruhtaa nopeasti takaisin kotiin, jos lapset tarvitsevat äitiä. Niin kiinni hän oli jatkuvasti lapsilla. Turha kuvitellakaan, että olisi voinut vaikka pariksi tunniksi yksin mennä elokuviin ym. Hän pyysi itse tukiperhettä, jotta jaksaa. Ei päihdeongelmaa, ei mielenterveysongelmaa, ei ongelmaa vanhemmuudessa jne.
Älä leimaa lapsia tietynlaisesta perheestä tulevaksi, koska et todellakaan tiedä mistä on kyse.
Olen toiminut myös tukiperheenä toista kymmentä vuotta. Ihania perheitä kaikki olleet.
Äidittömät/isättömät ovat viettäneet monesti meillä isän/äitien päivää. Pääsiäistä tai vappua. Monista pyhistä tullut rutiineja ja sovittu että viettäisikö tänä vuonna myös meillä kun viime vuosi oli kiva jne. Meidän tapauksessa vietettiin välillä jouluja tai syntymäpäiviä. Ei ole ollut mitään ongelmaa. Tärkeintä on että lapsilla on kiva vappu/ juhannus.
On ollut perheitä joissa yksinhuoltaja tekee vuorotyötä eikä pysty olla aina pyhiä kotona. Syitä niin paljon kuin ihmisiäkin. Lähtökohtaisesti nuo yksinhuoltajan vapaat on niin vähissä että se on aivan sama minne se vanhempi lähtee ja mitä vapaillaan tekee. Se ei kuulu kenellekään.
Vierailija kirjoitti:
Ystäväni lapsilla oli vuosia tukiperhe. Lasten isä oli kuollut sairauteen. Äiti on opettaja, jolla ei ollut minkäänlaista tukiverkkoa auttamassa lasten kanssa. Äiti mm. lenkkeile korttelia ympäri puhelin mukana, jotta voi kiiruhtaa nopeasti takaisin kotiin, jos lapset tarvitsevat äitiä. Niin kiinni hän oli jatkuvasti lapsilla. Turha kuvitellakaan, että olisi voinut vaikka pariksi tunniksi yksin mennä elokuviin ym. Hän pyysi itse tukiperhettä, jotta jaksaa. Ei päihdeongelmaa, ei mielenterveysongelmaa, ei ongelmaa vanhemmuudessa jne.
Älä leimaa lapsia tietynlaisesta perheestä tulevaksi, koska et todellakaan tiedä mistä on kyse.
Meillä ollut myös vuosia tukilapsia ja kaikki "normaaleista" perheistä tasapainoisia ihmisiä. Väärä mielikuva näyttää monella olevan tukiperhettä tarvitsevista.
Perhe, jonka asiat ei kuulu sulle. Ota nenä irti ikkunasta (jos enää irtoaa) ja etsi omaan elämääsi jotain sisältöä. Tämmöinen kommentointi kertoo enemmän sinusta, kuin perheestä jonka lapset tarvitsee tukiperhettään äitienpäivänä tai haluaa muistaa äitienpäivänä myös "tukiäitiä".
Ap taas näitä jotka ei osaa ajatella että tilanteita ja syitä on monia.
Miten tää juttu on aplta pois? Häiritseekö lapset jotenkin? Likaavat rapun rapaisilla kengillään? Naapurin ovikello häiritsee?
Voi se äiti t. isä olla vaikka koronan vuoksi sairaalassa tms. Onko sitä äitiä ollenkaan vai isä yksinhuoltaja?
Mitä olen omien sisarusteni osalta seurannut tätä tukiperhetoimintaa niin näytti ottavan lapset luokseen silloin kun se kaikille sopi ihan riippumatta siitä sattuuko olemaan vappu, pääsiäinen tai äitienpäivä. Tukiperhe oli yhäidillemme ja meille sisaruksillekin erittäin hyvä asia. Sai olla kotona ihan rauhassa ja äiti sai mennä menojaan, esimerkiksi käydä yksin kaupassa, ilman että siitä seuraa lasu vaikka minä, yli 18 v lukiolainen, olin kotona sisarusteni kanssa sillä aikaa kun äiti oli kaupassa.
Lopuksi voin kertoa että näidenkin lasten perhettä seuraa todennäköisesti joku kyylä joka tekee lasun suunnilleen joka kerta kun vanhempi liikkuu ilman lapsia edes roskakatokselle joten apn ei tarvitse olla huolissaan. Huolissaan olemisen sijaan voitaisiin pohtia esimerkiksi sitä mitä siellä ilmoituksen käsittelijän päässä liikkuu kun näkee tiedoista että lapset ovat olleet tukiperheessä ja silti pukkaa lasua. Varsinkin äitienpäivä on otollinen tällaisille kyylille koska eihän kukaan äiti vietä sellaista juhlaa ilman lapsiaan tai eihän kukaan äiti saa juuri äitienpäivänä sitä mahdollisuutta että joku muu katsoo lapsia ja äiti saa omaa aikaa.
Ps. Muutamaa viikkoa vaille 18 vuotias sisarukseni on kotona yksin ja äiti on mökillä useamman kymmenen kilometrin päässä kun heille molemmille soittelin. Lasua odotellessa :)
Jos mun lapsilla olisi tukiperhe, niin he voisivat hyvin olla juhlapyhinä tukiperheessä. Käyn vuorotyössä ja tänä vuonna olin töissä uudenvuoden, vapun ja nyt äitienpäivänkin. Juhannus ja joulu menee myös töissä vielä tämän vuoden pyhistä. Mun lapset ovat päiväkodissa, mutta olisi varmasti lapsille kivempi olla tukiperheessä kuin päiväkodissa joulua viettämässä.
Mistä tiedät että lapsen vanhemmat juhlivat kun lapsi on tukiperheessä?